Dostęp do wody dla pracowników

Pytanie:

"Na placu składowym budowlanym, na którym będą pracować pracownicy brak jest dostępu do wody. W okolicznym oddalonym o 30 m budynku jest dostęp do wody i właściciel zgadza się na jej udostępnienie. Czy można podpisać umowę użyczenia z właścicielem budynku, czy też powinien to być inny rodzaj umowy?"

Odpowiedź prawnika: Dostęp do wody dla pracowników

Zgodnie z § 13 rozporządzenia z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić dostateczną ilość wody zdatnej do picia oraz do celów higienicznosanitarnych, gospodarczych i przeciwpożarowych.

Ilość wody do celów higienicznych przypadająca dziennie na każdego pracownika jednocześnie zatrudnionego nie może być mniejsza niż:

  • 120 l - przy pracach w kontakcie z substancjami szkodliwymi, trującymi lub zakaźnymi albo powodującymi silne zabrudzenie pyłami, w tym 90 l w przypadku korzystania z natrysków, 
  • 90 l - przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, w tym 60 l w przypadku korzystania z natrysków, 
  • 30 l - przy pracach nie wymienionych w pkt 1 i 2. 

Niezależnie od ilości wody, określonej wyżej, należy zapewnić wodę niezbędną do utrzymania czystości pomieszczeń i terenu zakładu pracy w ilości co najmniej 1,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi, wymagającej zmywania, oraz co najmniej 2,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni terenu poza budynkami, wymagającej polewania (tereny zielone, utwardzone ulice, place itp.).

Przepisy nie ograniczają pracodawcy pod względem formy prawnej zapewnienia dostępu do wody. Ewentualnie problematyczne może być to, czy woda ta znajduje się na terenie zakładu pracy (a tak być powinno). Zgodnie jednak z przepisami w/w rozporządzenia przez teren zakładu pracy rozumie się przestrzeń wraz z obiektami budowlanymi, będącą w dyspozycji pracodawcy, w której pracodawca organizuje miejsca pracy. Również i ten przepis nie przewiduje żadnej formy prawnej, nie wymaga by pracodawca był właścicielem czy dzierżawcą tego terenu; może więc zawrzeć umowę użyczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika