e-prawnik.pl Porady prawne

Dowód niezgodny z prawem

Pytanie:

Pytanie jest związane z decyzjami o wymiarze podatku akcyzowego z 2004 roku, a mianowicie doczytałem się w przedmiotowych decyzjach, że zostały one wydane na podstawie pobranych próbek alkoholu etylowego skażonego we wrześniu 2004 roku, data pobrania np. 15 wrzesień, ale data badania przedmiotowych próbek była dopiero grubo ponad 18 miesięcy później, czyli 2006 rok, natomiast ustawa z tamtego okresu mówiła wyraźnie, że cytuję: Po trzymiesięcznym okresie przechowywania próbki skażonego alkoholu etylowego muszą być zagospodarowane lub komisyjnie zlikwidowane; ustawa również mówiła o tym, że badania dokonuje AKREDYTOWANE laboratorium; w tym wypadku laboratorium w tamtym okresie nie posiadało akredytacji, a próbki teoretycznie nie powinny istnieć. Czy w takim wypadku taki dowód może być kluczowym dowodem w wyniku których wydano przedmiotowe decyzje? Bo nie ulega wątpliwości, że jest to dowód poniekąd \"nielegalny\", czy istnieje jakieś orzecznictwo w tej kwestii, że dowód zdobyty przez organy podatkowe w sposób niezgodny z prawem nie może być użyty przeciwko podatnikowi?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Dowód niezgodny z prawem

27.2.2012

W tym zakresie nie trzeba nawet odwoływać się do orzecznictwa. Zgodnie z art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Zatem dowód sprzeczny z prawem w ogóle nie może być dowodem w postępowaniu podatkowym, a jeśli organ dopuści taki dowód, to narusza przepisy postępowania i powinno to być podstawą do uchylenia ewentualnej decyzji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ