Dowody w postępowaniu nieprocesowym
Pytanie:
"Wystąpiłem do sądu o pozbawienie prawa opieki obecnego opiekuna prawnego, który ma taką opiekę nad ubezwłasnowolnionym całkowicie. Posiadam dowody świadczące o tym, że opiekun źle wywiązuję się z obowiązków potwierdzone opinią ordynatora szpitala i listem samego chorego skierowanym do mnie. Na pierwszą rozprawę chciałbym pójść sam, bo wydaje mi się, że dowody są wystarczające, a nie chciałbym ponosić kosztów opłaty prawnika, bo występuję na prośbę chorego. Opiekun ma w interes w tym, by taką opiekę nad chorym sprawować, mam pewne obawy co do przebiegu rozprawy. Gdyby jednak sąd uznał, że mimo tych dowodów opiekuna nie pozbawi to czy sprawa zostaje definitywnie zakończona, czy też mam możliwość złożenia odwołania i dostarczenia dodatkowych dowodów, które posiadam, poproszenie sądu o wyznaczenie drugiej rozprawy, na którą chciałbym przyjść z prawnikiem i dostarczyć dodatkowe dowody. Nie ujawniłem nagrań magnetofonowych, na których to opiekun osobiście przyznaje się do wielu nieprawidłowości w postępowaniu z chorym, o tych nagraniach nie wie opiekun, chcę więc zadać pytania opiekunowi, na które jeżeli skłamie wówczas przedstawię dowód w postaci nagrania ujawniające krzywoprzysięstwo."
Odpowiedź prawnika: Dowody w postępowaniu nieprocesowym
W przypadku postępowania nieprocesowego sąd orzeka co do meritum sprawy w formie postanowienia, a zgodnie z art. 518 k.p.c. od takiego postanowienia przysługuje apelacja. Jeżeli więc sąd wyda postanowienie, w którym nie pozbawi opiekuna opieki będzie istniała możliwość wniesienia apelacji. Zgodnie z art.13 § 2 k.p.c. do postępowania nieprocesowego stosuję się odpowiednio przepisy o procesie, jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej. W przypadku wniesienia apelacji sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona - w tym przypadku uczestnik postępowania mógł je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później. Nieprzedstawienie więc nagrania w pierwszej instancji naraża na ryzyko nieuwzględnienia tego dowodu przy rozpatrywaniu apelacji.
Jeśli chodzi zaś o przedstawianie dowodów w czasie danego posiedzenia należy zauważyć, że dopuszczenie dowodu następuje na wniosek uczestnika. Zasady powoływania dowodów są wspólne dla postępowania procesowego i nieprocesowego. Przepisy nie określają jak powinien być sformułowany taki wniosek oraz czy należy go wnieść w formie pisemnej. W praktyce przed przedstawieniem sądowi dowodu następuje poinformowanie go o podejmowanej w danej chwili czynności, co sąd potraktuje jako wniosek dowodowy i powinien dopuścić dowód. Postanowienie w tej materii sąd powinien wydać, w zasadzie bezpośrednio po złożeniu wniosku. W zależności od charakteru dowodu może zostać on przeprowadzony na posiedzeniu, na którym został zgłoszony albo na terminie wskazanym przez sąd. Sąd aby na określonym dowodzie mógł oprzeć stan faktyczny musi ten dowód uznać i dopuścić jako dowód. Jest więc możliwe powołanie się na dowody nie przedstawione we wniosku. Jeżeli w postępowaniu przed sądem cywilnym po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały nie wyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, sąd dla wyjaśnienia tych faktów zarządzi dowód z przesłuchania stron.
W takiej sytuacji sąd przesłucha najpierw strony bez odbierania przyrzeczenia. Jeżeli przesłuchanie to nie wyświetli dostatecznie faktów, sąd może przesłuchać według swego wyboru jedną ze stron ponownie, po uprzednim odebraniu od niej przyrzeczenia. Przesłuchanie jednej ze stron co do pewnego faktu z odebraniem od niej przyrzeczenia nie wyłącza takiego przesłuchania drugiej strony co do innego faktu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?