Dwa pozwy o rozwód
Pytanie:
"8 stycznia złożyłem pozew o rozwód. 10 stycznia odbyła się sprawa o alimenty, założona mi przez żonę, na której poinformowałem o złożeniu pozwu o rozwód i sprawa z wiadomych względów została zakończona. Także na tej sprawie dowiedziałem się od żony, że i ona złożyła pozew o rozwód w dniu 28 grudnia. Jak do tej pory żadne z nas nie otrzymało jeszcze zawiadomienia z sądu o terminie rozprawy. Jak sąd weźmie pod uwagę pozwy złożone przez obie strony? Czy sprawdzi, że pozwy złożyli oboje małżonkowie i który będzie brany pod uwagę? Ten z wcześniejszą data wpływu do sądu? Zapewne treść pozwów będzie bardzo odmienna, więc który będzie rozpatrywany jako pierwszy?"
Odpowiedź prawnika: Dwa pozwy o rozwód
W sytuacji takiej, o jakiej pisze Pan w pytaniu, przyjmuje się, że "właściwym" pozwem, który wszczyna sprawę rozwodową, jest ten złożony wcześniej. Natomiast pozew złożony później przez drugiego z małżonków można potraktować jako odpowiedź na ów pierwszy pozew w tej samej sprawie. Niedopuszczalne byłoby w takiej sytuacji rozpoznawanie pozwów po kolei w dwóch odrębnych sprawach. Odbędzie się jeden proces rozwodowy, w ramach którego sąd będzie rozpatrywał stanowiska obu stron. Warto dodać, że – jak na każdej rozprawie cywilnej – najpierw przedstawia swe stanowisko powód, a potem pozwany, jednakże nie powoduje to, iż twierdzenia pozwanego będą „gorzej” traktowane.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?