Działalność gospodarcza we wspólnym lokalu

Pytanie:

"Czy rejestrując działalność gospodarczą w danym lokalu muszę przedłożyć dokument stwierdzający czy lokal ten wynajmuję, czy jestem właścicielem lub współwłaścicielem - a jeżeli współwłaścicielem to czy muszę uzyskać zgodę innych współwłaścicieli na rozpoczęcie działalności gospodarczej w tymże lokalu? "

Odpowiedź prawnika: Działalność gospodarcza we wspólnym lokalu

Zgodnie z art.7.1. ustawy Prawo Działalności Gospodarczej przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Zasady działania tego rejestru oraz dokonywania do niego wpisów reguluje ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Ustawa ta precyzyjnie określa elementy niezbędne do zarejestrowania danego przedsiębiorcy. W art.19a wprowadzony został obowiązek wskazania tytułu prawnego do lokalu w którym działalność gospodarcza ma być prowadzona. Na przedsiębiorcy spoczywa więc obowiązek przedstawienia stosownych dokumentów ten tytuł potwierdzających. W sytuacji gdy lokal w którym działalność ma być prowadzona jest współwłasnością przedsiębiorcy, niezbędne jest uzyskanie zgody pozostałych współwłaścicieli. Taka działalność przekracza bowiem zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną. Chyba, że pomiędzy współwłaścicielami uprzednio została już zawarta stosowna umowa, na podstawie której, określona cześć lokalu (budynku) pozostawiona została do wyłącznej dyspozycji przedsiębiorcy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agnieszka 2011-11-13 13:55:04

    witam mam pytanie dotyczące również otwarcia działalnosci gospodarczej na wspólnym podwórku :D a więc jestem współwłaścicielką nieruchomości w której zarówno ja jak i sąsiad ma 1/2 części udziału, sąsiad w swojej części budynków gospodarczych ma działalność stolarnię, ja również w swojej części budynku i swojej części budynku gospodarczego chcę wynajać pod działalnosć mam pytanie czy jako współwłascicielka muszę mieć od sąsiada pozwolenie na otwarcie działalności gospodarczej, wspominajac że on otwierając działalnosć stolarnię nie ubiegał się odemnie o takie pozwolenie, problem jest w tym że do naszej wspólnej nieruchomości jest jeden wjazd na posesję z którego korzystamy i my i sąsiad i jego klienci, obawiam się że kiedy wynajmę lokal pod działalność mogą pojawić się problemy, rok temu z meżem mielismy otworzyc działalność związana z mechanika pojazdową i sąsiad podpisał nam jako jeden ze współwłaścicieli takie zezwolenie na otwarcie działalnosci czy takie pozwolenie wystarczy? czy musimy mieć zgodę od współwłaścicieli na wynajm pod działalnosć??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika