Działalność gospodarcza we wspólnym lokalu

Pytanie klienta:

""Czy rejestrując działalność gospodarczą w danym lokalu muszę przedłożyć dokument stwierdzający czy lokal ten wynajmuję, czy jestem właścicielem lub współwłaścicielem - a jeżeli współwłaścicielem to czy muszę uzyskać zgodę innych współwłaścicieli na rozpoczęcie działalności gospodarczej w tymże lokalu? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art.7.1. ustawy Prawo Działalności Gospodarczej przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Zasady działania tego rejestru oraz dokonywania do niego wpisów reguluje ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Ustawa ta precyzyjnie określa elementy niezbędne do zarejestrowania danego przedsiębiorcy. W art.19a wprowadzony został obowiązek wskazania tytułu prawnego do lokalu w którym działalność gospodarcza ma być prowadzona. Na przedsiębiorcy spoczywa więc obowiązek przedstawienia stosownych dokumentów ten tytuł potwierdzających. W sytuacji gdy lokal w którym działalność ma być prowadzona jest współwłasnością przedsiębiorcy, niezbędne jest uzyskanie zgody pozostałych współwłaścicieli. Taka działalność przekracza bowiem zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną. Chyba, że pomiędzy współwłaścicielami uprzednio została już zawarta stosowna umowa, na podstawie której, określona cześć lokalu (budynku) pozostawiona została do wyłącznej dyspozycji przedsiębiorcy.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.