Działanie na szkodę spółki jawnej a przepisy Kodeksu karnego
Pytanie:
"Czy działanie na szkodę spółki jawnej jest czynem, penalizowanym przez przepisy Kodeksu karnego?"
Odpowiedź prawnika: Działanie na szkodę spółki jawnej a przepisy Kodeksu karnego
Jeśli chodzi o ochronę spółki jawnej przewidzianą w przepisach prawa karnego, to należy zauważyć, że nie jest ona wystarczająca, bowiem przestępstwo działania na szkodę spółki nie dotyczy spółki jawnej. Dlatego należy poszukiwać ochrony w przepisach kodeksu karnego (jest ona jednak dosyć wybiórcza). Odwołać można się do przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu:
Art. 296 § 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2 wyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 5. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie naprawił w całości wyrządzoną szkodę.
Aby móc przypisać odpowiedzialność w takiej sytuacji konieczne jest wykazanie nadużycia uprawnień albo niedopełnienie obowiązku (wynikające z ustawy albo z umowy spółki) i wyrządzenie znacznej szkody majątkowej (jest to kwota 200 000 PLN). Ponadto należy wykazać umyślność takiego działania (przy nieumyślności odpowiedzialność jest łagodniejsza). Przy czym należy pamiętać, że dużo będzie zależało od uznania organu ścigania, mogą one uznać, że w konkretnej sytuacji było to dopuszczalne ryzyko gospodarcze i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej nie będzie możliwe.
W takiej sytuacji lepiej zastosować przepisy dotyczące odpowiedzialności cywilnej, bowiem za wyrządzoną szkodę odpowiada osoba, która ją wyrządziła.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?