Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Sąd może zobowiązać skazanego do spełnienia obowiązków wymienionych w art. 72 paragraf 2 kodeksu karnego. Do takiej sytuacji doszło. Sąd wyznaczył 8 miesięczny termin do uiszczenia należnej kwoty.
Sąd może (a nie musi) zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby miedzy innymi jeżeli uchyla się od wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.
Zatem w gestii Sądu pozostaje podjęcie decyzji czy taką karę odwiesić. Sąd zwieszając karę na trzy lata wyznacza obowiązki wymienione w art. 72 paragraf 2 (np. naprawienie szkody) w terminie krótszym niż okres zawieszenia aby zobligować sprawcę przestępstwa do zrealizowania nałożonych obowiązków.
Zagrożeniem ich niezrealizowania jest właśnie możliwość odwieszenia kary pozbawienia wolności w wymiarze jednego roku.
W postępowaniu karnym zasadą jest, że sąd, który orzekał co do roszczeń majątkowych, nadaje na żądanie osoby uprawnionej klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji.
Na żądanie strony sąd, który orzekł co do roszczeń majątkowych, nadaje klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji. Odpowiednie zastosowanie mają tu przepisy art. 776 - 795 k.p.c.