Egzekucja po zakończeniu upadłości układowej

Pytanie:

"Postępowanie upadłościowe mojego dłużnika dobiega końca. Zawarty został układ. Sąd go następnie zatwierdził. W postępowaniu uwzględniona została wierzytelność, która stwierdzona została prawomocnym wyrokiem zapadłym w równolegle toczącym się procesie cywilnym. Wierzytelność została uwzględniona na podstawie tytułu wykonawczego. Układem nie są natomiast objęte koszty procesu, które powstały dopiero z chwilą zasądzenia (a więc po ogłoszeniu upadłości). Kiedy i na podstawie jakiego dokumentu można egzekwować koszty procesu w takim przypadku (w razie gdyby dłużnik nie chciał płacić dobrowolnie, na co się niestety zanosi)?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja po zakończeniu upadłości układowej

 

Zgodnie z art. 295 i 296 ustawy Prawo upadłościowe z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ z mocy prawa ulegają umorzeniu postępowania zabezpieczające i egzekucyjne prowadzone przeciwko upadłemu w celu zaspokojenia należności objętych układem, a tytuły wykonawcze lub egzekucyjne, które stanowiły podstawę do prowadzenia takich postępowań, tracą z mocy prawa wykonalność. 

Sąd z urzędu wyda postanowienie stwierdzające umorzenie postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających oraz utratę wykonalności sądowych tytułów wykonawczych i egzekucyjnych. Nie wyłącza to prawa stron do wytoczenia powództwa o ustalenie, że sądowe tytuły egzekucyjne i wykonawcze pozbawione zostały wykonalności. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie. 

W miejsce dotychczasowych tytuł egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi, które tracą moc, wchodzi wyciąg z listy wierzytelności, łącznie z wypisem prawomocnego postanowienia zatwierdzającego układ, który jest tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu oraz temu, kto udzielił zabezpieczenia wykonania układu.

Powyższe zasady odnoszą się do należności objętych układem, które były egzekwowane lub były przedmiotem postępowania zabezpieczającego. Uregulowanie zawarte w w/w przepisach definitywnie kończy wszelkie postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, które toczyły się  przeciwko upadłemu. Chodzi tu m.in. o te postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, które uległy zawieszeniu. Jak stanowi art. 140 ust. 1, z dniem ogłoszenia upadłości postępowania zabezpieczające i egzekucyjne - zarówno sądowe, jak i administracyjne - prowadzone przeciwko upadłemu w celu zaspokojenia należności, które z mocy prawa objęte są układem, ulegają zawieszeniu z mocy prawa. (tak Z. Świeboda, Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz. Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie III). Art. 295 ustawy nie dotyczy należności objętych układem, lecz co do których nie wszczęto postępowania egzekucyjnego czy zabezpieczającego (tak F. Zedler w  F. Zedler, A. Jakubecki, Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, Zakamycze 2003, s. 744). Te tytuły w całości pozostają w mocy i mogą być podstawą egzekucji; na podstawie posiadanego przez Pana wyroku można więc będzie egzekwować koszty sądowe zasadzone w wyroku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika