Egzekucja w siedzibie spółki - lokalu mieszkalnym

Pytanie:

"Jeżeli adres siedziby spółki jest równocześnie adresem zamieszkania osoby fizycznej (np. prezesa lub osób trzecich, nie związanych ze spółką), czy egzekucji komorniczej podlegają wszelkie przedmioty znajdujące się w siedzibie spółki, także te, nie będące przedmiotem jej wyposażenia lub nie mogące służyć działalności (np. telewizor, pralka, łóżko, meble, przedmioty osobiste)? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja w siedzibie spółki - lokalu mieszkalnym

Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Wierzyciel może żądać, aby zajęcie nastąpiło w jego obecności. W tym wypadku komornik zawiadomi go o terminie, w którym zajęcie ma być dokonane. Zająć można ruchomości dłużnika będące, bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję.

Obowiązkiem dłużnika jest wymienienie komornikowi ruchomości znajdujących się w jego władaniu, do których osobom trzecim przysługuje prawo do ich zwolnienia spod egzekucji.

W takiej sytuacji, dłużnik (spółka) powinna wskazać komornikowi przedmioty, które nie są jej własnością, lecz własnością osoby fizycznej. Gdyby zajęte zostały przedmioty nie należące do spółki, lecz będące własnością osoby trzeciej (prezesa), należy wnieść powództwo przeciwegzekucyjne. Szersze informacje na ten temat znajdują się w artykule: Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne

Jeżeli jednak przedmioty typu: pralka, lodówka nie są własnością osoby trzeciej, lecz spółki to komornik może dokonać ich zajęcia. Nie podlegają bowiem egzekucji (między innymi) przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika (czyli spółki) i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu.   

Zajęte ruchomości komornik pozostawi we władaniu osoby, u której je zajął.

Jeżeli zajęte ruchomości pozostawiono w pomieszczeniu należącym do dłużnika i dozór powierzono jemu samemu lub członkowi jego rodziny razem z nim mieszkającemu, mają oni prawo zwykłego używania rzeczy, byleby przez to rzecz nie straciła na wartości. Szersza informacja na temat egzekucji z ruchomości znajduje sie w artykule: Egzekucja z ruchomości


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika