Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Wierzyciel może dokonać wyboru komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona, nawet jeżeli nieruchomość nie jest położona w jego rewirze. W pierwszej kwestii komornik ma więc rację.
Jeżeli wierzyciel chce obecnie, by egzekucja była prowadzona tylko z nieruchomości gruntowej, to faktycznie powinien złożyć wniosek o umorzenie egzekucji z nieruchomości lokalowej. Jeśli jednak chce doprowadzić do zajęcia obu nieruchomości, to sugestia, by wierzyciel złożył wniosek o umorzenie nie ma podstaw. Wierzyciel może bowiem prowadzić egzekucję z kilku części majątku dłużnika, jeśli jest to konieczne dla zaspokojenia jego wierzytelności. Należy jednak przy tym pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi, ale spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Po drugie, jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.
Jeżeli sąd w tytule wykonawczym nie ograniczył egzekucji tylko do tej nieruchomości, z której jest ona obecnie prowadzona, to wierzyciel może z ten tytuł wykorzystać do prowadzenia egzekucji z innej nieruchomości tego dłużnika, jak również do prowadzenia egzekucji w inny sposób (z rachunku bankowego, wynagrodzenia itd.).