Egzekucja ze spółdzielczego prawa do lokalu

Pytanie:

"Przeciwko właścicielce spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu toczyło się postępowanie egzekucyjne. W toku tego postępowania przysługujące jej prawo zostało zajęte przez komornika. Właścicielka sprzedała to prawo osobie trzeciej, na podstawie zaświadczenia ze spółdzielni, w którym to zaświadczeniu spółdzielnia zapomniała umieścić wzmiankę o zajęciu tego prawa przez komornika (spółdzielnia potwierdziła to uchybienie na piśmie). Nabywca tego mieszkania zbył je kolejnej osobie. Po roku od transakcji sąd wyznaczył termin licytacji ww. prawa, stojąc na stanowisku, iż sprzedaż ta była bezskuteczna względem wierzyciela. Czy w przypadku uzyskania przybicia przez licytanta nabędzie on prawo do ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja ze spółdzielczego prawa do lokalu

Egzekucję ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prowadzi się według przepisów o egzekucji z nieruchomości. Wobec osób trzecich, np. potencjalnego nabywcy spółdzielczego prawa do lokalu, zajęcie jest skuteczne z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów.

Natomiast rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy. Jednakże w stosunku do każdego, kto wiedział o wszczęciu egzekucji, skutki zajęcia powstają z chwilą, gdy o wszczęciu egzekucji powziął wiadomość, chociażby wezwanie nie zostało jeszcze dłużnikowi wysłane ani wpis w księdze wieczystej nie był jeszcze dokonany. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powinno być wpisane (jako prawo rzeczowe ograniczone) w księdze wieczystej nieruchomości spółdzielni, może tez mieć założoną osobną księgę wieczystą. W pierwszej kolejności należy więc sprawdzić te dokumenty, czy znajduje się tam wpis lub wniosek; najprawdopodobniej tak się stało.  Jeżeli tak, to zajęcie prawa do lokalu przez komornika odnosi skutek także wobec nabywców prawa. Oznacza to, że rozporządzenie tym prawem przez członka spółdzielni - dłużnika jest bezskuteczne w stosunku do wierzyciela. Z chwilą prawomocnego przysądzenia tego prawa na rzecz licytanta, dotychczasowe prawa uprawnionych wygasają. Potwierdza to wyrok sądu apelacyjnego z dnia 15 grudnia 1995 r., sygn. I ACr 626/95, opubl. OSA 1996/7-8 poz. 37 str. 57, zgodnie z którym zbycie przez dłużnika przysługującego mu własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego, po zajęciu tego prawa w postępowaniu egzekucyjnym przez wierzyciela, nie ma wpływu na dalsze postępowanie egzekucyjne, a czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika