Propozycja udostępnienia lokalu socjalnego

Pytanie klienta:

""Rodzina 3-osobowa (spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu) z tytułu niepłacenia za mieszkanie otrzymała już wyrok sądowy eksmisji. Spółdzielnia zaproponowała w zamian lokal socjalny. Pytanie: czy rodzina może odmówić przyjęcia tego lokalu oraz czy to przypadkiem nie musi być lokal zamienny, a nie socjalny w przypadku eksmisji. Definicje tychże lokali są różne. Co im grozi w wypadku odmowy przyjęcia lokalu? ""

Odpowiedź prawnika:

Art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów stanowi, że w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, ale obowiązek ten istnieje tylko wówczas, gdy sąd tak postanowił w nakazie eksmisji. Zatem osobom wobec których wydany został sądowy nakaz eksmisji przysługuje tylko lokal socjalny i to tylko wówczas, gdy sąd o tym postanowi. W innym przypadku propozycja zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego złożona przez gminę jest zwykłą ofertą zawarcia umowy, ale obowiązek jej zawarcia nie wynika z żadnego przepisu prawa. Odmowa przyjęcia przez Państwa oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego spowoduje tylko ten skutek, że umowa nie dojdzie do skutku, odmowa nie doprowadzi jednak do przyznania Państwu lokalu zamiennego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.