Eksmisja byłego małżonka z mieszkania

Pytanie:

"Małżeństwo posiada mieszkanie własnościowe. W wyroku rozwodowym sąd orzekł eksmisję byłego męża z prawem do lokalu socjalnego. Była małżonka wynajęła inne mieszkanie jeszcze przed rozwodem, ale chce wrócić do swojego dawnego mieszkania. Jak wyeksmitować męża, jeżeli złośliwie nie płaci czynszu i celowo zadłuża mieszkanie, a gmina nie posiada wolnych lokali socjalnych (a on nie chce się wyprowadzić)? Jeżeli sąd orzekł eksmisję na korzyść rozwódki, to czy w postępowaniu o podział majątku dorobkowego musi walczyć o mieszkanie? Kto odpowiada za długi we wspólnocie mieszkaniowej robione przez byłego męża już po rozwodzie i orzeczeniu eksmisji? Jak wygląda procedura eksmisji i kto ją przeprowadza?"

Odpowiedź prawnika: Eksmisja byłego małżonka z mieszkania

Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, sąd, orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu (czyli eksmisji) do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Wynika z tego, że dopóki gmina nie zaoferuje zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, osoba która została w wyroku rozwodowym obowiązana do opuszczenia mieszkania nie może być eksmitowana. Procedura eksmisji jest regulowana przez art. 1046 ustawy Kodeks postępowania cywilnego. Eksmisję przeprowadza komornik sądu, w którego okręgu znajduje się mieszkanie które ma być opuszczone przez osobę eksmitowaną. Wniosek o przeprowadzenie eksmisji składa się komornikowi, określając w nim świadczenie które ma być spełnione (czyli opróżnienie mieszkania przez byłego małżonka) oraz sposób egzekucji. Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy (czyli wyrok rozwodowy zaopatrzony w klauzulę wykonalności). Przystępując do eksmisji, komornik wzywa dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym terminie (czyli do opuszczenia mieszkania), a po bezskutecznym upływie tego terminu dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie. Po orzeczeniu rozwodu między małżonkami ustaje wspólność ustawowa, więc każdy z małżonków samodzielnie odpowiada za swoje długi. Należy jednak pamiętać, że członkowie spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z utrzymaniem i eksploatacją swoich mieszkań, niezależnie od tego, kto w nim zamieszkuje. Członka spółdzielni nie zwalnia więc z obowiązku zapłaty opłat przypadających na jego mieszkanie fakt, że sam w tym mieszkaniu nie zamieszkuje. Orzeczenie eksmisji nie przesądza o przyznaniu osobie, która w wyroku rozwodowym została upoważniona do wyłącznego zamieszkiwania w lokalu, spółdzielczego prawa do lokalu w późniejszym postępowaniu o podział majątku wspólnego; sposób podziału tego majątku zależy bowiem od całokształtu okoliczności, ustalonych w tym postępowaniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kama459 2010-04-21 17:07:06

    Mam pytanie . Z dniem 27 wrzesnia wyrzucił mnie juz teraz były mąż z domu z dniem 10 lutego 2010 roku jestem po rozwodzie maz wymienił zamki do drzwi domu którym głównym włąscicielem jestem ja a on współwłascicielem jestem tam zameldowana na stałe i utrudnia mi dostęp do domu z dniem 31 marca 2010 roku zgłosiłam to na tutejszy komisariat jest wszczęte dochodzenie co mam zrobic zeby wiejsc do domu podziału majatku nie było tylko sprawa rozwodowa zakazym razem jak jestem z policja pod domem zeby wejsc jego nie mam ucieka zeby go nie zastac prosze o pomoc z góry dziekuje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika