Elementy regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną
Pytanie:
"Jakie elementy powinien zawierać regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną, by był zgodny z ustawą Prawo telekomunikacyjne?"
Odpowiedź prawnika: Elementy regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną
Usługodawca ma obowiązek określić regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną nieodpłatnie przed zawarciem umowy o świadczenie takich usług, a także - na jego żądanie - w taki sposób, który umożliwia pozyskanie, odtwarzanie i utrwalanie treści regulaminu za pomocą systemu teleinformatycznego, którym posługuje się usługobiorca. Najlepiej umieszczony na stałe w Serwisie. Usługodawca świadczy usługi drogą elektroniczną zgodnie z regulaminem. Usługobiorca nie jest związany tymi postanowieniami regulaminu, które nie zostały mu udostępnione w sposób powyższy.Regulamin powinien określać w szczególności:
1) rodzaje i zakres usług świadczonych drogą elektroniczną,
2) warunki świadczenia usług drogą elektroniczną, w tym:
a) wymagania techniczne niezbędne do współpracy z systemem teleinformatycznym, którym posługuje się usługodawca,
b) zakaz dostarczania przez usługobiorcę treści o charakterze bezprawnym,
3) warunki zawierania i rozwiązywania umów o świadczenie usług drogą elektroniczną,
4) tryb postępowania reklamacyjnego.
Usługodawca podaje, w sposób wyraźny, jednoznaczny i bezpośrednio dostępny poprzez system teleinformatyczny, którym posługuje się usługobiorca, następujące informacje:
1) Adresy elektroniczne,
2) Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres.
3) Jeżeli usługodawcą jest przedsiębiorca, podaje on również informacje dotyczące właściwego zezwolenia i organu zezwalającego, w razie gdy świadczenie usługi wymaga, na podstawie odrębnych przepisów, takiego zezwolenia.
4) Jeżeli usługodawcą jest osoba fizyczna, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia określonych w odrębnych ustawach wymagań, podaje również:
w przypadku ustanowienia pełnomocnika, jego imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo jego nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres, samorząd zawodowy, do którego należy,
tytuł zawodowy, którego używa, oraz państwo, w którym został on przyznany,
numer w rejestrze publicznym, do którego jest wpisany wraz ze wskazaniem nazwy rejestru i organu prowadzącego rejestr, informację o istnieniu właściwych dla danego zawodu zasad etyki zawodowej oraz o sposobie dostępu do tych zasad.
Przepisy te nakładają na usługodawców obowiązki informacyjne względem nabywcy usługi. Dotyczy to w szczególności poinformowania o aktualnych zagrożeniach związanych z korzystaniem z usługi świadczonej drogą elektroniczną, funkcji i celu wykorzystywanego oprogramowania lub danych niebędących składnikiem treści usługi, wprowadzonych przez usługodawcę do systemu teleinformatycznego, którym posługuje się usługobiorca. Ponadto usługodawca ma sporządzić i nieodpłatnie udostępnić usługobiorcy przed zawarciem umowy regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną, a także zapewnić działanie systemu teleinformatycznego, którym się posługuje (por. Agnieszka Malarewicz - Praktyczne wyjaśnienia oraz wzory umów i pism. LexPolonica).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?