Emerytura dla obcokrajowca

Pytanie:

"Czy cudzoziemiec (Ukraina) wieku emerytalnego przebywający w kraju na podstawie karty pobytu może starać się o emeryturę w Polsce pod warunkiem, że zrezygnuje z tych świadczeń w swoim kraju? Warto dodać, że dana osoba nie ma bliskiej rodziny poza córką, która przebywa w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się i odprowadza za siebie składki ZUS."

Odpowiedź prawnika: Emerytura dla obcokrajowca

Świadczenia emerytalne na warunkach i w wysokości określonych w ustawie przysługują ubezpieczonym w razie spełnienia warunków do nabycia prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia emerytalnego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczonym – jest osoba osoba fizyczna podlegające chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych np. emerytalnemu lub rentowemu, określonym w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy (1 stycznia 1999 r.) podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu, z wyłączeniem ubezpieczenia społecznego rolników.

Fakt nieposiadania obywatelstwa polskiego nie ma żadnego znaczenia dla uzyskania prawa do emerytury przez cudzoziemca. Warunki uzyskania emerytury są takie same dla obywateli jak i obcokrajowców. Są to podleganie ubezpieczeniu, opłacanie składek, osiągnięcie wieku emerytalnego oraz posiadanie minimalnego stażu ubezpieczeniowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Marta Zarowska 2018-10-26 21:25:26

  Witam serdecznie maja mama ma 70 lat, jest obywatelem Ukrainy i pobiera tam emeryturę, w Polsce mieszka z nami już około 3 lat, ma kartę stałego pobytu ( z tytułu karty Polaka) i jest zameldowana na stale.W Polsce nigdy nie pracowała. Ma ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ ja pracuje i ona jest ubezpieczona jak bliska rodzina . Czy jest szansa żeby starać się o emeryturę w Polsce? Jak można przez to przejść i jak można to załatwić. Prowadzę działalność gospodarczą i mogę ją zatrudnić, tylko jakie to ma być zatrudnienie i na jaki okres.Proszę o odpowiedz. Dziękuje Marta Zarowska

 • Richard Peneau 2016-12-02 21:32:34

  mieszkam we Francji w latach 1976 DO 1984 PRACOWALEM W Polsce,nastepnie wyjechalem do Francji gdzie otrzymalem obywatelstwo i do dnia dzisejszego nadal pracuje .Prosil bym o informacje czy w moim przypdku umowa miedzynarodowa pozwala mi na sumowanie okresow pracy , chcialem zaznaczyc ze pierwsza umowe oprace podpisalem w 1972 roku jako uczen szoly przyzakladowej czy ten okres sie zalicza do lat pracy.Bardzo serdecznie dziekuje za odpowiedz lub podanie mi z jaka instytucja moge sie skontaktowac aby otrzymac wiecej informacji . Z Wyrazami szacunku Richard Peneau

 • Alina 2016-03-16 12:32:16

  Witam serdecznie maja mama ma 64 lata, jest obywatelem Ukrainy i pobiera tam emeryturę, w Polsce mieszka z nami już około 10 lat, ma kartę stałego pobytu i jest zameldowana na stale.W Polsce nigdy nie pracowała. Ma ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ ja pracuje i ona jest w mojej książeczce.Czy jest szansa żeby starać się o emeryturę w Polsce? Jak można przez to przejść i jak można to załatwić. Prowadzę działalność gospodarczą i mogę ją zatrudnić, tylko jakie to ma być zatrudnienie i na jaki okres.Proszę o odpowiedz.

 • Parol2000 2015-01-20 18:10:15

  Kolega jest obywatelem USA - obecnie emerytem. Pracował w PRL-u kilka lat. posiadam dokumentację. jak starac sie emeryturę za okres tej pracy?

 • Yuriy 2013-11-04 14:16:35

  Jestem obywatelem Ukrainy.Pracuje w Polsce na podstawie umowy o prace od 2003 r. Czy po powroce do Ukrainy bede mogl liczyc na splacone skladki emerytalne?Jake jest postepowanie w takiej sytuacii? Mam 52 lata !

 • yeva 2012-11-21 22:58:09

  Jestem Ormianką.W Armenii zatrudniona byłam przez 24lata. W 1999 wyszłam za mąż za Polaka w Polsce i od 2004 podlegam obowiazkowemu ubezpieczeniu w Krus. Jestem w wieku 60lat,jakie mam szanse na emeryturę w Polsce. Czy powinnam być w Zus (prowadzę działalnosc gospodarczą),czy mogę wystąpic o emeryturę w Krus.Czy zostaną mi zaliczone lata pracy w Amenii?

 • Lubow Szwabiuk 2011-09-23 15:37:08

  Jestem obywatelką Ukrainy.Mam 48 lat.Pracuje w Polsce na podstawie umowy o prace, opłacam składki.Przebywam w kraju na podstawie zezwolenia na osiedlenie się.Mój staż w Polsce wynosi ok.7lat,w Ukrainie-16 lat.Czy jest Umowa międzynarodowa pozwalająca na sumowanie okresów ubezpieczenia w obu krajach w celu przyznania prawa do emerytury? Gdyż niema to jakie warunki muszę spełnić do uzyskania emerytury?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika