Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach
Pytanie:
"Na stronie internetowej ZUS znalazłem nietypową informację dotyczącą wcześniejszych emerytur. Cytuję formułę:" Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach. Możliwość ta została zachowana dla: ubezpieczonych będących pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Szczególne uregulowanie zostało stworzone (art. 184 ustawy) pracownikom tej grupy wiekowej zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którzy wymagany okres składkowy i nieskładkowy (co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn) oraz wymagany dla danego stanowiska (branży) okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze osiągnęli nie później niż do 31 grudnia 1998 r. Osoby te będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku określonym przez dotychczasowe przepisy (wiek ten waha się od 40 do 55 lat dla kobiet i od 45 do 60 lat dla mężczyzn), pod warunkiem nie przystąpienia do jednego z otwartych funduszy emerytalnych, nawet gdy wiek osiągną po 31 grudnia 2006 r." W grudniu 2004 r. skończę 55 lat życia (czyli mieszczę się w przedziale wiekowym). 31 grudnia 1998 r. osiągnąłem okres składkowy i nieskładkowy: 30 lat i 11 miesięcy. Mam udokumentowane 27 lat pracy w warunkach szczególnych, hutnictwo (wykaz A) -11 lat. ( od 1971 - 1982 r. ), energetyka (wykaz A) -16 lat ( od 1983 - 1998 r. ). Do chwili obecnej, nadal pracuję w warunkach szczególnych w firmie, która wyodrębniła się w procesie restrukturyzacji, w 1992 r. Czy mogę w związku z tym już teraz składać wniosek o wcześniejszą emeryturę? Proszę podać ewentualne sposoby skorzystania z wcześniejszej emerytury w moim wieku, chociażby ze względu na stan zdrowia?"
Odpowiedź prawnika: Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach
Prawo de emerytury na “starych warunkach” w tym do emerytury wcześniejszej przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
-
nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego;
-
warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2006 r.;
-
nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.
Pan nie przystąpił do ofe, a zatem może Pan skorzystać z instytucji wcześniejszej emerytury, jednak po spełnieniu pozostałych dwóch przesłanek.
Musi dojść do rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, u którego Pan pracuje. Najważniejszą przesłanką jest spełnienie wymagań dotyczących otrzymania emerytury.
Mężczyzna powinien posiadać minimum 25 letni okres składkowy (przed 2006 r.). Pan już taki osiągnął z końcem 1996 roku. Pracownik, który wykonywał pracę w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A (hutnictwo, energetyka) nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
-
osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla mężczyzn (osiągnie Pan w 2009 r.),
-
ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach (takowy Pan posiada).
Zatem nie jest Pan uprawniony do wcześniejszej emerytury, bowiem wymagany wiek wynosi 60 lat. Wiek ten osiągnie Pan w 2009 r. Nie stosuje się do Pana instytucji ogólnej o całkowitej niezdolności, bowiem wymaga ona wieku o 5 lat niższego czyli w przypadku mężczyzn 60 lat. W wykazie A prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze nie ma instytucji obniżającej wiek z powodu całkowitej niezdolności - czy jak Pan to określił "ze względu na stan zdrowia".
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?