Emerytura osoby pracującej przy azbeście
Pytanie:
"Odmówiono mi prawa do wcześniejszej emerytury uzasadniając to niespełnieniem warunków koniecznych do jej przyznania, warunków, które określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( DZ.U. nr 8 poz.43 ze zm.) w § 8 ust.1: Pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w Dziale IV Wykazu B nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: 1)osiągnął wiek emerytalny wynoszący 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn; 2)ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 10 lat wykonywał prace wymienione w Dziale IV Wykazu B: tj. 1.Prace wykonywane bezpośrednio przy przetwórstwie azbestu. ZUS argumentuje, iż na podstawie przedłożonego świadectwa pracy uznaje, że przepracowałem w szczególnych warunkach 7 lat 9 m-cy i 25 dni, zamiast wymaganych 10 lat pracy na stanowisku wymienionym w Dziale IV Wykazie B i w związku z tym, brak jest podstaw do przyznania mi emerytury. ZUS nie uwzględnił 3 letniego okresu pracy do okresu zatrudnienia o którym mowa w art. 6 ustawy z dnia 19.06.1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest ( DZ.U. Nr 101, poz.628 z późn. zm.) . W tym czasie pracowałem w zakładzie pracy który nie został oczyszczony z azbestu tak jak nakazuje to ta ustawa. Czy przy pisaniu odwołania do ZUS mogę powołać się na przepisy ustawy o zakazie stosowania azbestu? W § 6 tej ustawy jest mowa o świadczeniu przedemerytalnym, czy w takim razie mogę także traktować to jako wyliczenie wieku emerytalnego (warunki szczególne, praca przy azbeście)?"
Odpowiedź prawnika: Emerytura osoby pracującej przy azbeście
Ustawa o zakazie stosowania azbestu zawiera szczególną regulacje dotyczącą ustalania świadczenia przedemerytalnego, które jest świadczeniem bardziej podobnym do zasiłku dla bezrobotnych niż do świadczenia emerytalnego. Fakt, że zgodnie z tą ustawą, w celu ustalenia prawa do świadczenia przedemerytalnego, do okresu zatrudnienia wlicza się okres zatrudnienia do czasu zaprzestania produkcji wyrobów zawierających azbest i oczyszczenia tych zakładów z azbestu nie oznacza, iż zaliczenie to będzie się stosowało do nabycia prawa do emerytury.
Zgodnie bowiem z rozporządzeniem w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Okresy pracy stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach lub w świadectwie pracy.
Zgodnie z orzecznictwem SN, w postępowaniu odwoławczym dopuszczalne jest przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków na okoliczność zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeżeli zainteresowany wykaże, że nie może przedstawić zaświadczenia zakładu pracy z powodu likwidacji zakładu pracy lub zniszczenia dokumentów dotyczących takiego zatrudnienia. Przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków nie jest dopuszczalne w postępowaniu przed organem rentowym (uchwała SN z dnia 27 maja 1985 r., sygn. akt III UZP 5/85).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?