Ewidencja powierzonego materiału

Pytanie:

"Czy prowadzenie usług w firmie (np. drobne przeróbki krawieckie, wszycie zamka do spodni, skrócenie nogawek), wymaga prowadzenia dokumentacji na przyjmowanie od klienta usług, czy należy jedynie dokonać dokumentacji na kasie fiskalnej po wykonaniu usługi?"

Odpowiedź prawnika: Ewidencja powierzonego materiału

Świadczenie usług, o których mowa, nie wymaga ich dokumentowania za pomocą „przyjmowania usług”. Pytający nie musi zatem podpisywać z każdym klientem umowy o wykonanie usługi i wystarczy, że zaewidencjonuje wykonanie usługi za pomocą kasy rejestrującej.

Być może jednak pytającemu chodziło o skutki podatkowe, określone w § 15 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z tym przepisem, nie wymaga zaksięgowania materiał powierzony przez zleceniodawcę (a zwykle przy usługach, o których mowa, dochodzi do powierzenia materiału). Jeżeli jednak podatnik nie może przedstawić dokumentu określającego zleceniodawcę, uważa się, że materiał został przez podatnika zakupiony bez udokumentowania. W takim przypadku podatkowa księga przychodów i rozchodów może zostać uznana za nierzetelną. W tej sytuacji wyjściem z sytuacji będzie sporządzanie jakiegokolwiek dokumentu, który będzie określał klienta (zleceniodawcę), takiego jak np. „przyjęcie zamówienia”. W dokumencie tym warto określić więc nie tylko osobę klienta, ale również towar, który jest przyjmowany w celu realizacji zlecenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika