Ewidencjonowanie czasu pracy przez pracownika

Pytanie:

"Czy pracodawca może żądać od pracowników prowadzenia ewidencji czynności w obowiązującym ich wymiarze pracy? Ma to polegać na opisywaniu przez pracownika rodzaju wykonywanej pracy, czasu wykonywania tej pracy (godzin rozpoczęcia i zakończenia czynności), na koniec podania łącznego czasu pracy i łącznego czasu przerw. Ewidencja ta ma być prowadzona w każdym dniu pracy pracownika. Czy pracownik ma prawo odmówić tego polecenia?"

Odpowiedź prawnika: Ewidencjonowanie czasu pracy przez pracownika

Nawiązując stosunek pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonej pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Obowiązek ten konkretyzuje się w ten sposób, że pracownik powinien sumiennie i starannie wykonywać swoją pracę i stosować się do poleceń pracodawcy. Pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia dotyczące sposobu wykonywania umówionej pracy, a w określonych sytuacjach także polecenie wykonywania innej pracy niż umówiona. Polecenie nie może wykraczać poza granice podporządkowania. Jeżeli pracownik odmówi wykonania polecenia spełniającego powyższe warunki, będzie to traktowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Sprawozdanie z wykonanej w danym dniu pracy i określenie czasu poświęconego na każde z zadań sporządzane przez pracownika jest związane ze świadczoną pracą i pozostaje w granicach podporządkowania. Natomiast obowiązek ewidencjonowania czasu pracy leży po stronie pracodawcy. Pracodawca powinien udostępnić ewidencję na żądanie pracownika. Ewidencji godzin pracy nie prowadzi się dla pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej.

Dlatego polecenie wydane przez pracodawcę nie może w żadnym razie oznaczać nałożenia powyższego obowiązku na pracownika, czyli pracodawca nie może zaprzestać wykonywania swojego obowiązku polegającego na ewidencjonowaniu czasu pracy. Pracownik może zostać zobowiązany przez pracodawcę do dostarczania dziennych sprawozdań z rodzaju wykonanej pracy, czasu poświęconego na określone zadanie oraz łącznego czasu wykonywanych zadań. Informacje te nie mogą jednak stanowić podstawy ustalania wynagrodzenia pracownika ani innych świadczeń, gdyż zgodnie z przepisami kodeksu pracy podstawę do tego stanowi ewidencja czasu pracy prowadzona przez pracodawcę. Ewidencja prowadzona przez pracodawcę powinna zawierać określenie czasu pracy dotyczące pracy w poszczególnych dobach, w tym pracy w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika