Ewidencjonowanie czasu pracy

Pytanie:

"Czy przepisy prawa mówią coś na temat możliwości wykorzystania zegarów pomiaru czasu pracy w zakładzie pracy? Czy pracodawca może wprowadzić ewidencję przy pomocy zegarów czasu pracy zamiast klasycznej listy obecności? Jeżeli tak, to czy są jakieś ustalenia prawne co do ilości pracowników np. w biurze, kiedy uzasadnione jest wprowadzenie takiego urządzenia? Czy pracownik ma prawo np. zażądać od pracodawcy zamontowania takiego zegara uzasadniając to np. realnym rozliczeniem czasu pracy? Może w tym momencie wyjechać po powiadomieniu przełożonego z pracy celem załatwienia spraw prywatnych a następnie "odpracować" brakujące godziny wychodząc odpowiednio później z pracy, kiedy nie ma już listy obecności."

Odpowiedź prawnika: Ewidencjonowanie czasu pracy

Prawo pracy nie określa wprost warunków wprowadzenia i stosowania rejestracji czasu pracy przy pomocy urządzeń technicznych. Można je dopiero wyprowadzić z innych zasad prawa pracy. Przykładem może być obowiązek ewidencjonowania czasu pracy odrębnie dla każdego pracownika. W związku z tym, jeśli pracodawca chce zamontować urządzenie pomiarowe, to musi ono być tak skonstruowane, by zapewnić realizację opisanej wyżej zasady. Pracownik nie ma prawa żądać, by pracodawca zakupił i zamontował zegary pomiaru czasu pracy, nawet jeśli pracodawca swoim działaniem nie pozwala na realne rozliczanie czasu pracy.

Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Ma obowiązek także udostępnić tę ewidencję pracownikowi na jego żądanie.  Nieprowadzenie ewidencji stanowi stosownie wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny. Poza tym opisane postępowanie pracodawcy, jeżeli jest nagminne, może zostać uznane za naruszenie praw pracownika, uzasadniające rozwiązanie umowy przez pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownik może więc żądać od pracodawcy rzetelnego prowadzenia ewidencji, nie oznacza to jednak roszczenia o zamontowanie odpowiednich urządzeń pomiarowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Sebastian 2019-06-06 00:07:00

    Kierownik sam napisał program rejestrujący czas pracy w excelu. Moje pytanie jest następujące. Czy ma w ogóle do takiego rejestratora jakiekolwiek prawo? Nie powinno być jakiegoś sensownego urządzenia, wyprodukowanego przez firmę która się zajmuje produkcją takich urządzeń oraz całym systemem? W excelu , w arkuszu można przecież nanieść każdą godzinę jaką tylko się chce. Żyje obecnie w niezgodzie z kierownikiem i szczerze, chciałbym się dowiedzieć czy postępuje zgodnie z prawem , boję się że mnie wyrzuci , a pomimo mobingu o który można go oskarżyć, chciałbym mieć coś jeszcze. Nie mieści mi się to w głowie , że pracodawca może stworzyć na własną rekę taki program i prawdę mówiąc wpisać tam co tylko zechce. Proszę o odpowiedz! Pomocy!

  • Marcin 2014-08-29 14:57:02

    Mam w pracy rejestrator czasu pracy, pracodwaca żażądał "odbijania" się nie wcześniej niż 14:10 (pracuję od 6:00) jeśli wcześniej to zabiera z wypłąty ostatnią godzinę. Czy ma takie prawo?

  • Krzysztof 2012-10-27 06:45:58

    Posiadamy dwa czytniki ewidencji czasu pracy, jeden z widocznym wyświetlaczem zegara, dla pracowników biura, drugi sam czytnik bez wyświetlacza. Czy pracodawca jest zmuszonym zobligowany do uruchomienia takiego czytnika, gdzie musi być wyświtlacz zegara?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika