Faktura jako dowód zawarcia umowy sprzedaży

Pytanie:

"W zeszłym roku sprzedałem klientowi towar za kwotę 10.000 zł. Klient towar odebrał, ale odmówił przyjęcia faktury VAT. Jako, że był to stały klient, myślałem, że jak zwykle zapłaci po terminie i wtedy odbierze fakturę, ale już nigdy się nie zgłosił. Teraz twierdzi, że nie ciążą na nim żadne zobowiązania, bo nie otrzymał faktury. Fakturę tą zaksięgowaliśmy i opłaciliśmy podatki z niej wynikające, czyli jesteśmy podwójnie stratni (towar i podatki). Nie mieliśmy upoważnienia, aby wystawic fakturę bez podpisu. Czy naprawdę klient nie jest nic winien jeśli nie odebrał faktury VAT? "

Odpowiedź prawnika: Faktura jako dowód zawarcia umowy sprzedaży

Sama faktura nie stanowi dokumentu umowy, a jedynie dodatkowo może stanowić dowód jej zawarcia. Od ważności takiej faktury nie zależy ważność całego stosunku prawnego. Najczęściej faktura jest konsekwencją i realizacją wcześniej zawartej między stronami umowy. Odmowa zapłaty za pobrany towar lub wykonaną usługę, tylko dlatego iż faktura z tego tytułu została wystawiona z opóźnieniem lub bez podpisu drugiej strony, nie jest uzasadniona.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika