Umowy między prezesem i spółką, a faktura VAT

Pytanie klienta:

""Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych jest jednocześnie jedynym udziałowcem i Prezesem Zarządu w spółce z.o.o. (zatrudniającej pracowników) prowadzącej działalność również w zakresie usług remontowo-budowlanych. Czy sp. z o.o. może wystawić FV tej osobie fizycznej (która jest jedynym udziałowcem w tej jednoosobowej spółce) za podwykonawstwo robót remontowo-budowlanych? ""

Odpowiedź prawnika:

   Rozstrzygnięcie przedstawione w pytaniu zagadnienia sprowadza się raczej na płaszczyznę skuteczności umowy zawartej między jednoosobową spółką z o.o. reprezentowaną przez prezesa zarządu będącego zarazem jedynym udziałowcem spółki a tym prezesem jako przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych. Uprawnienie, a zarazem obowiązek wystawienia faktury za wykonane roboty podwykonawcze jest pochodną zawartej między dwoma podmiotami umowy. Nie powstaje przecież możliwość wystawiania faktur „bez pokrycia”, jeżeli nie doszło do zawarcia między podmiotami umowy.

Zgodnie z art. 210 par. 2 kodeksu spółek handlowych, czynność prawna między jedynym wspólnikiem spółki a spółką, jeżeli wspólnik ten jest zarazem jedynym członkiem zarządu, wymagają zachowania formy aktu notarialnego. Forma ta zastrzeżona jest pod rygorem nieważności. Jeżeli więc umowa o podwykonawstwo została zawarta z pominięciem formy aktu notarialnego, jest nieważna. Tym samym świadczenia stron takiej umowy są nienależne i nie powinna na nie zostać wystawiona faktura VAT. Tylko w razie zachowania wymaganej pod rygorem nieważności formy aktu notarialnego prezes jako przedsiębiorca mógłby wystawiać faktury na spółkę.