Faktura zaliczkowa a dokumentacja ulgi remontowej

Pytanie:

"Klient zakupił u nas towar - materiały budowlane, które ma zamiar odliczyć w ramach ulgi remontowej na fakturę zaliczkową. Dał zaliczkę, otrzymał fakturę zaliczkową VAT, na której wymienione są towary - materiały budowlane. Czy klient może odliczyć wartość faktury zaliczkowej w ramach ulgi remontowej?"

Odpowiedź prawnika: Faktura zaliczkowa a dokumentacja ulgi remontowej

W ramach ulgi budowlane odliczane są poniesione w danym roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację (art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.). Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej przez podatnika uprawnionego do wystawiania faktur (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy).

Z przepisów tych wynika, że istotne jest poniesienie w danym roku wydatków na remont i modernizację, a nie faktyczne skonsumowanie tych wydatków. Nie ma przeszkód, aby podatnik poniósł wydatki w jedynym roku podatkowym, a remontu czy modernizacji dokonał w kolejnym. Nie powinno być zatem wątpliwości, że otrzymana faktura zaliczkowa stanowi podstawę do skorzystania z ulgi remontowej.

Proszę przy tym zauważyć, iż przyjęcie innego stanowiska uniemożliwiłoby skorzystanie z ulgi remontowej. Skoro bowiem odliczeniu podlegają wydatki poniesione w danym roku podatkowym, nie jest możliwe odliczenie w zeznaniu za rok inny niż rok poniesienia wydatków.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika