Fałszywe dowody
Pytanie:
"Jestem w trakcie rozwodu. Moja żona upiera się przy orzekaniu o winie. W związku z tym aby mnie pogrążyć i udowodnić, że podczas jej nieobecności urządzałem w domu imprezy spreparowała zdjęcia sprzed siedmiu laty nakładając na nie datę z czasu trwania małżeństwa oraz je powiększyła. Czy jest paragraf na fałszowanie dowodów w sprawie? Jak on brzmi? Czy udowodnienie tego jest możliwe i czy Sąd występuje o zbadanie tego materiału z urzędu, czy powinienem sam zgłosić do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa?"
Odpowiedź prawnika: Fałszywe dowody
Postępowanie żony może stanowić czyn karalny z art. 235 kodeksu karnego stanowiący, że kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku postępowania zabiegi takie przedsiębierze, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Doniesienie do Prokuratury spowoduje, że zostanie podjęta droga postępowania przygotowawczego jeśli okaże się, że rzeczywiście doszło do popełnienia przestępstwa. Samo tworzenie dowodów bez jednoczesnego kierowania w związku z ich użyciem postępowania przeciwko określonej osobie nie stanowi przestępstwa. Jednakże jeśli w toku postępowania (nie jest wskazane jakiego - choć należy uznać, że do również do cywilnego a nie tylko karnego) osoba przedsiębierze zabiegi w celu użycia tych fałszywych dowodów może popełnić przestępstwo. Udowodnienie tego faktu drugiego jest bardzo trudne. O ile w razie kierowania ścigania przeciwko określonej osobie na podstawie fałszywych dowodów może dojść w dość prosty sposób do stwierdzenia tego faktu. To przedsiębranie zabiegów jest trudne do udowodnienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?