Fałszywe wyjaśnienia podejrzanego

Pytanie:

Mężowi postawiono zarzuty i przesłuchano go jako podejrzanego. Wśród twierdzeń, które się znalazły w protokole, są oczywiste kłamstwa. Nie dotyczą one jednak sprawy, a faktów związanych z sytuacją rodzinną i zarobkową (podaje, że jest ojcem dwójki dzieci, a posiada ich troje - dwoje pozostaje na jego utrzymaniu, a trzecie - 21-letnia córka - jest osobą niewidomą i jej wychowaniem, jak i utrzymaniem, zajmuje się od lat wyłącznie matka. Mąż nie płacił na nią zasądzonych alimentów, nie kontaktuje się z nią mimo jej próśb), wysokości otrzymywanej emerytury, a także zataił informację, że jesteśmy w faktycznej separacji. Czy mąż - jako podejrzany - może kłamać na temat nie związany z postawionymi mu zarzutami?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Stosownie do art. 175 § 1 kodeksu postępowania karnego oskarżony ma prawo składać wyjaśnienia; może jednak bez podania powodów odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień. Dotyczy to także podejrzanego.

Oskarżony (podejrzany) jest zwolniony z obowiązku mówienia prawdy, a zatem jego fałszywe wyjaśnienia, mieszczące się w granicach obrony, nie są karalne. Przyjmuje się jednak, że z prawa do milczenia nie wynika nieograniczone uprawnienie do kłamstwa. Kłamstwo ma jednak swoje granice. Jeżeli oskarżony fałszywie oskarża (pomawia) inne osoby o popełnienie przestępstwa, wówczas może ponosić odpowiedzialność na podstawie art. 234 kk lub za inne przestępstwa, np. zniesławienie lub zniewagę (art. 212 i art. 216 kk).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.9.2018

  Mail z fakturą z ZUS?

  Uwaga na fałszywe e-maile na temat rozliczenia rocznego i pliku JPK lub z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 • 20.4.2017

  Jakie są prawa i obowiązki podejrzanego w postępowaniu karnym?

  Podejrzany to osoba, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której postawiono już zarzut w związku z rozpoczęciem przesłuchania w charakterze podejrzanego. (...)

 • 26.3.2015

  Jakie podejrzany ma prawa?

  Podejrzany to osoba, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania (...)

 • 2.10.2011

  Dowody w postępowaniu podatkowym

  Jednym z najistotniejszych etapów każdego postępowania jest postępowanie dowodowe. Podatnik może w zasadzie przedstawić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie (...)

 • 6.2.2012

  Skazanie bez rozprawy za karnoskarbowy czyn zabroniony

  Prokurator, a także finansowy organ dochodzenia może, za zgodą oskarżonego, dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o skazanie oskarżonego za zarzucane mu przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, (...)