Fałszywe wyjaśnienia podejrzanego
Pytanie:
"Mężowi postawiono zarzuty i przesłuchano go jako podejrzanego. Wśród twierdzeń, które się znalazły w protokole, są oczywiste kłamstwa. Nie dotyczą one jednak sprawy, a faktów związanych z sytuacją rodzinną i zarobkową (podaje, że jest ojcem dwójki dzieci, a posiada ich troje - dwoje pozostaje na jego utrzymaniu, a trzecie - 21-letnia córka - jest osobą niewidomą i jej wychowaniem, jak i utrzymaniem, zajmuje się od lat wyłącznie matka. Mąż nie płacił na nią zasądzonych alimentów, nie kontaktuje się z nią mimo jej próśb), wysokości otrzymywanej emerytury, a także zataił informację, że jesteśmy w faktycznej separacji. Czy mąż - jako podejrzany - może kłamać na temat nie związany z postawionymi mu zarzutami?"
Odpowiedź prawnika: Fałszywe wyjaśnienia podejrzanego
Stosownie do art. 175 § 1 kodeksu postępowania karnego oskarżony ma prawo składać wyjaśnienia; może jednak bez podania powodów odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień. Dotyczy to także podejrzanego.
Oskarżony (podejrzany) jest zwolniony z obowiązku mówienia prawdy, a zatem jego fałszywe wyjaśnienia, mieszczące się w granicach obrony, nie są karalne. Przyjmuje się jednak, że z prawa do milczenia nie wynika nieograniczone uprawnienie do kłamstwa. Kłamstwo ma jednak swoje granice. Jeżeli oskarżony fałszywie oskarża (pomawia) inne osoby o popełnienie przestępstwa, wówczas może ponosić odpowiedzialność na podstawie art. 234 kk lub za inne przestępstwa, np. zniesławienie lub zniewagę (art. 212 i art. 216 kk).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?