Fax, e-mail jako dowód z dokumentu

Pytanie klienta:

""Czy fax, e-mail, list zwykły są dokumentami w świetle prawa, na które może powoływać się druga strona wysyłająca korespondencję. Czy są dokumentami wiarygodnymi i pewnymi w postępowaniu przed sądem. ""

Odpowiedź prawnika:

Dokumentem w rozumieniu przepisów kpc jest tylko dokument pisemny. W tym zakresie dokonuje się rozróżnienia na dokument urzędowy (tj. sporządzony w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania, stanowiący dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone) oraz dokument prywatny. Jest nim każdy dokument pisemny, który nie odpowiada wymaganiom dokumentu urzędowego. Każdy taki dokument musi jednak zawierać podpis wystawcy. Dokumenty nie podpisane (anonimowe) nie stanowią dokumentu w rozumieniu kpc. Tym samym ani fax, ani e-mail nie mogą być traktowane jako dokumenty w rozumieniu kpc. Inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do listu o ile został on oczywiście podpisany. Sąd może jednak dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki. Tym samym fax jak i e-mail mogą zostać w pewnych sytuacjach dopuszczone przez sąd jak środki dowodowe na ustalenie pewnych okoliczności. Sposób przeprowadzenia dowodu tymi środkami dowodowymi określi sąd zgodnie z ich charakterem, stosując odpowiednio przepisy o dowodach.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.