Forma pełnomocnictwa rodzajowego

Pytanie:

"Czy pełnomocnik któremu udzielono pisemnie pełnomocnictwa rodzajowego może dołączać i przedstawiać urzędom, instytucjom w formie kserokopii czy też powinien mieć takie pełnomocnictwo sporządzone w formie notarialnej ? "

Odpowiedź prawnika: Forma pełnomocnictwa rodzajowego

Zgodnie z regulacją kc do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Tym samym forma pełnomocnictwa rodzajowego zależy od charakteru czynności prawnej do dokonania której pełnomocnictwo zostało udzielone. Gdy więc pełnomocnik chce nabyć dla swego mocodawcy np. nieruchomość, pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie notarialnej. Wynika to z brzmienia art. 158 kc.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika