Formalnoprawne czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą a zasiłek chorobowy

Pytanie:

"Czy osoba pozostająca na zwolnieniu lekarskim może wykonywać formalnoprawne czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, aby jej prawo do zasiłku chorobowego nie było zagrożone?"

Odpowiedź prawnika: Formalnoprawne czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą a zasiłek chorobowy

W praktyce trudno jednoznacznie wskazać jakie czynności może wykonywać osoba pozostająca na zwolnieniu lekarskim, aby jej prawo do uzyskiwania zasiłku chorobowego nie było zagrożone.

Spory powstają zwłaszcza na płaszczyźnie podpisywania dokumentów prowadzonej firmy. Orzecznictwo sądów nie jest w tym zakresie jednolite. Także stanowisko Sądu Najwyższego było zmienne, choć obecnie dominuje w nim pogląd, iż wykonywanie formalnoprawnych czynności, do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca, czy podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych nie powodują utraty prawa do zasiłku chorobowego (wyroki Sądu Najwyższego z: 7 października 2003 r., sygn. II UK 76/03 i 17 stycznia 2002 r., sygn. II UKN 710/00). W obu przypadkach można mówić o wykonywaniu przez przedsiębiorcę czynności o charakterze ubocznym, związanych z prowadzoną działalnością, których wyjątkowy charakter nie znosi wymogu zaniechania pracy w okresie niezdolności do pracy. 

Art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w odniesieniu do przedsiębiorców oznacza, iż analogicznie należy traktować podejmowanie w okresie niezdolności do pracy czynności z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Konieczna jest zatem relatywizacja zachowań podejmowanych przez ubezpieczonego w czasie pobierania zasiłku chorobowego do rodzaju działalności oraz sposobu, w jaki jest ona prowadzona normalnie (a zatem w okresie, kiedy ubezpieczony-przedsiębiorca nie pobiera zasiłku).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika