Formalności przy umowie pożyczki w spółce

Pytanie:

"Spółka z o. o. chce udzielić pożyczki swojemu jedynemu wspólnikowi i jednocześnie prezesowi jednoosobowego zarządu. Czy konieczna będzie uchwała zgromadzenia wspólników? Czy konieczna będzie zmiana umowy spółki?"

Odpowiedź prawnika: Formalności przy umowie pożyczki w spółce

Artykuł 15 kodeksu spółek handlowych stanowi, że do zawarcia przez spółkę kapitałową umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej. Według poglądów doktryny ustawodawca stworzył art. 15, aby uniemożliwić zawieranie umów prowadzących do transferu środków ze spółki kapitałowej do osób uczestniczących w organach spółki. Ten swojego rodzaju cel ochronny tego przepisu nie znajdzie zastosowania w przypadku spółki jednoosobowej, która jest przedmiotem pytania. W spółce tej jedyny wspólnik jest zarazem członkiem jednoosobowego zarządu, nie można więc stosować w tym przypadku art. 15 k.s.h., gdyż regulacja jest w tym przypadku bezprzedmiotowa.  

Do sytuacji zawartej w pytaniu będzie miał zastosowanie art. 210 k.s.h., który jest przepisem szczególnym do cytowanego wyżej art. 15 k.s.h i w Państwa przypadku to on znajdzie zastosowanie. Czynność prawna między jedynym wspólnikiem, będącym jedynym członkiem zarządu, a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy akty notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy przesyłając wypis aktu notarialnego. Przyjmuje się, że niepoinformowanie sądu rejestrowego przez notariusza nie będzie powodowało nieważności czynności. Umowa pożyczki między członkiem zarządu i jednocześnie jedynym wspólnikiem jest więc dopuszczana przez prawo, pod warunkiem, że umowa ta będzie sporządzona w formie aktu notarialnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika