Wiek pracownika a prace na wysokościach

Pytanie:

"Mój teść, pomimo tego iż ma już prawie 60 lat, ma pracować na dużych wysokościach i musi zrobić odpowiednie badania. Czy kodeks pracy zakłada jakiś przedział wiekowy który wskazywałby jakie osoby mogą pracować na wysokościach? Czy wiek ma jakieś znaczenie?"

Odpowiedź prawnika: Wiek pracownika a prace na wysokościach

Przepisy prawa pracy nie określają granic wieku, w którym pracownik może pracować w określonych warunkach. Jednakże z obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika konieczność zatrudnienia pracownika przy takich pracach co do wykonywania których pracownik nie ma przeciwwskazań.

Stwierdzeniu czy określonego pracownika można dopuścić do wykonywania określonej pracy służą właśnie badania lekarskie. Pracodawca, zgodnie z art. 229 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, ma obowiązek wysłać pracownika na badania lekarskie przed dopuszczeniem go do pracy na stanowisku, na którym występują warunki uciążliwe dla zdrowia. Podkreślić przy tym wymaga, iż pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, u którego lekarz stwierdził przeciwwskazania do pracy na określonym stanowisku np. do pracy na wysokościach (art. 229 § 4 Kodeksu pracy).

Niezależnie od powyższego należy również zauważyć, że stosownie do art. 210 § 4 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób. Rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej określa natomiast rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (Dz.U. Nr 62 poz. 287).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika