Formalności związane ze zmianą nazwy spółki

Pytanie:

"Spółka z o.o. została założona przed 01.01.2001 i nigdy nie wykazała działalności, została dokapitalizowana do 25 000 i teraz istnieje potrzeba jej uruchomienia, czy i jak można dokonać zmiany nazwy firmy, jaki jest przybliżony sumaryczny koszt takiego przedsięwzięcia. "

Odpowiedź prawnika: Formalności związane ze zmianą nazwy spółki

Zmiana firmy spółki z o.o. jest jednocześnie zmianą jej umowy. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych zmiana umowy wymaga uchwały wspólników oraz wpisu do rejestru. Uchwała wspólników zmieniająca umowę spółki z o.o. wymaga dla swej ważności formy aktu notarialnego (jednak już od 15 stycznia tylko stwierdzenia uchwały w protokole sporządzonym przez notariusza). Jest to więc pierwszy koszt zmiany firmy, przy czym koszt sporządzenia protokołu przez notariusza nie może być wyższy niż 500 złotych. Koszt aktu byłby znacznie wyższy, więc radzimy zaczekać ze zmianą jeszcze tydzień. Zmiana wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców. Koszt zmiany wpisu podmiotu zarejestrowanego w KRS to 400 złotych. Do tego dodać także należy koszt zamieszczenia informacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - 250 złotych. W sumie zmiana firmy spółki z o.o. kosztować będzie ok. 1150 złotych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika