Groźba karalna "za pośrednictwem" osoby trzeciej

Pytanie:

"Dwie osoby są ze sobą skonfliktowane. Jedna z nich wypowiada się o swoim przeciwniku do osoby trzeciej w sposób, który można by zakwalifikować (po spełnieniu wszystkich dodatkowych warunków k.k.) jako groźbę karalną. Czy jest to groźba karalna skoro nie była skierowana bezpośrednio do osoby będącej przedmiotem takiej wypowiedzi?"

Odpowiedź prawnika: Groźba karalna "za pośrednictwem" osoby trzeciej

 Zgodnie z art. 190 kk, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.  Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. 

Nie ma znaczenia, czy sprawca wypowiada groźbę sam, czy też czyni to za pośrednictwem innej osoby, warunkiem koniecznym jest by dotarła ona do pokrzywdzonego (tzw. groźba pośrednia). Groźba może być skierowana bezpośrednio do pokrzywdzonego, jak również do osoby trzeciej z zamiarem przekazania jej ofierze. (tak M. Filar w Bojarski M., Filar M., Filipkowski W., Górniok O. (red.), Hofmański P., Kalitowski M., Kamieński A., Pływaczewski E., Radecki W., Sienkiewicz Z., Siwik Z., Tyszkiewicz L., Wąsek A., Wilk L., Paprzycki L.K., Stefański R.A., Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie II, ss. 1060).

Jak widać z powyższego nie jest niezbędną przesłanką wypowiedzenie groźby wprost do osoby pokrzywdzonej. Jednakże, jeśli mamy przyjąć, iż znamiona przestępstwa są spełnione, należałoby wykazać, iż osoba grożąca formułując wypowiedź  w obecności osoby trzeciej miała zamiar przekazania jej pokrzywdzonemu. Tym bardziej, że warunkiem przyjęcia, iż mamy do czynienia z groźbą, jest wystąpienie skutku w postaci obawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika