Habilitacja - zaskarżenie decyzji
Pytanie:
"Jestem członkiem Rady Wydziału, która podjęła uchwałę o negatywnym przebiegu kolokwium habilitacyjnego Kandydata. Kandydat odwołał się do Centralnej Komisji ds stopni i tytułu naukowego. Centralna Komisja po przeprowadzeniu procedury sprawdzającej utrzymała w mocy uchwałę Rady Wydziału. Kandydat zaskarżył do Naczelnego Sądu Wojewódzkiego zarówno uchwałę Rady Wydziału, jak i Centralnej Komisji wskazując na jej następujące wady: brak podania podstawy prawnej w uchwale, brak uzasadnienia oraz niewłaściwe przekazanie uchwały Kandydatowi. Czy błędy formalno-prawne skutkują nieważnością uchwały i czy możliwe jest usunięcie wad uchwały bez procedury powtarzania całego przebiegu kolokwium habilitacyjnego? "
Odpowiedź prawnika: Habilitacja - zaskarżenie decyzji
Przedstawiony stan faktyczny nie pozwala na przyjÄ™cie, iż przedmiotowa decyzja jest nieważna. Jest ona po prostu decyzjÄ… nieprawidÅ‚owÄ…, wobec której sÄ…d administracyjny może podjąć okreÅ›lone rozstrzygniÄ™cie - uchylić decyzjÄ™ zawierajÄ…c jednoczeÅ›nie w uzasadnieniu wyroku wytyczne dla organu wydajÄ…cego decyzjÄ™, co do jej treÅ›ci.
Brak natomiast podstaw, do powtórzenia kolokwium habilitacyjnego, skoro jego przebieg nie byÅ‚ przez kandydata kwestionowany. JeÅ›li kandydat podważaÅ‚ również wynik kolokwium, to najprawdopodobniej konieczna bÄ™dzie jego ponowna ocena (ale nie przeprowadzenie na nowo).
Na marginesie wskazać można, iż pewne wÄ…tpliwoÅ›ci budzi procedura zaskarżenia decyzji. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2005 r., I SA/Wa 595/2005, postÄ™powaniu przed CentralnÄ… KomisjÄ… do Spraw Stopni i TytuÅ‚ów znajduje w peÅ‚ni zastosowanie zasada dwuinstancyjnoÅ›ci, która w przypadkach, gdy do wydania decyzji w sprawie wÅ‚aÅ›ciwy jest minister albo inny organ peÅ‚niÄ…cy funkcjÄ™ organu centralnego, realizowana jest przez przyznanie stronie prawa do zÅ‚ożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do wniosku majÄ… zastosowanie przepisy dotyczÄ…ce odwoÅ‚aÅ„ (art. 127 § 3 kpa). IstotÄ… zaÅ› postÄ™powania odwoÅ‚awczego jest ponowne rozpatrzenie sprawy w peÅ‚nym jej zakresie. RozpoznajÄ…c ponownie sprawÄ™ organ jest obowiÄ…zany rozpatrzyć zarzuty podniesione przez stronÄ™ we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, a wyjaÅ›nienie stanowiska zajÄ™tego w przedmiocie tych zarzutów winno siÄ™ znaleźć w uzasadnieniu ostatecznej decyzji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?