e-prawnik.pl Porady prawne

Hipoteka obciążająca użytkowanie wieczyste

Pytanie:

Zamierzam nabyć na poprawę zagospodarowania w celu dojazdu do dwóch bezpośrednio przyległych moich własnych działek gruntu od osoby fizycznej prawo użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej o pow. 0.2 ha za cenę 10 tys. zł. Wczoraj pobrałem z Sądu aktualny wypis z KW i zobaczyłem wpis sprzed 2 miesięcy nakładający na tą działkę hipotekę przymusową na rzecz Urzędu Skarbowego z tytułu zaległych podatków na kwotę 50 tys. zł. Właściciel ma kilka droższych nieruchomości m. in. duży dom i inne budynki, a w tej KW jest tylko ta działka. Jaka faktycznie kwota obciąża tę nieruchomość skoro hipoteka jest pięciokrotnie większa od jej obecnej wartości rynkowej? Jakie kroki mam podjąć, aby nadal kupić prawo użytkowania tej nieruchomości? Jeżeli kupię prawo użytkowania wieczystego działki rolnej obciążone hipoteką pięciokrotnie większą jak wartość tej działki, jaką cenę będę musiał zapłacić za wykreślenie tej hipoteki?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Hipoteka obciążająca użytkowanie wieczyste

20.3.2007

Jak wynika z opisu sytuacji prawo użytkowania wieczystego, które zamierza Pan nabyć jest obciążone hipoteką przymusową na zabezpieczenie wierzytelności w wysokości 50 tys. zł. Ta właśnie kwota faktycznie obciąża prawo użytkowania, choć jego wartość rynkowa w tym momencie wynosi 10 tys. zł. Jeśli nabywca prawa użytkowania wieczystego będzie chciał zwolnić prawa spod hipoteki, a dłużnik osobisty nie zapłaci należności do US, to nabywca będzie musiał zapłacić do US 50 tys. zł. Aby kupić przedmiotowe prawo bez obciążenia hipotecznego pozostają negocjacje z obecnym użytkownikiem, by spłacił swoje zadłużenie w US, a następnie wykreślił hipotekę. W przeciwnym razie nabyte przez Pana prawo będzie obciążone.

Można także rozważyć, czy w opisanej sytuacji nie są spełnione przesłanki do ustanowienia służebności drogi koniecznej; pisze Pan bowiem, że działka ma być nabyta na potrzeby dojazdu do nieruchomości. Informacje na temat tej służebności zawiera artykuł Jak uregulować stosunki z sąsiadem?

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ