Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jak wynika z pytania, hipoteką została obciążona nieruchomość jako całość. Jest to dopuszczalne i z reguły wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli, gdyż w większości przypadków jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną. Wierzyciel ma zatem możliwość zaspokojenia się z całej nieruchomości. To, że nie poręczył Pan za dług drugiego współwłaściciela ani nie poddawał się egzekucji nie ma znaczenia, skoro – za Pańską zgodą – hipoteka obciąża całą nieruchomość. Drugi współwłaściciel jest zarówno dłużnikiem osobistym banku, co oznacza, że wierzyciel może szukać zaspokojenia w całym jego majątku, jak i dłużnikiem rzeczowym (ze stosunku hipoteki). Wyrażając zgodę na ustanowienie hipoteki, Pan stał się natomiast tylko dłużnikiem rzeczowym, co oznacza, że odpowiada Pan za dług tylko z obciążonej nieruchomości.
Hipoteka to w zasadzie jedynie środek zabezpieczenia, zatem dla skutecznego dochodzenia zaspokojenia z nieruchomości konieczne jest uzyskanie przez wierzyciela tytułu wykonawczego (czyli tytułu egzekucyjnego, np. wyroku, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności) także przeciwko współwłaścicielowi nieruchomości będącemu dłużnikiem rzeczowym (czyli przeciwko Panu), niezależnie od istnienia takiego tytułu wydanego przeciwko innemu współwłaścicielowi, będącemu zarówno dłużnikiem osobistym (ze stosunku podstawowego) jak i rzeczowym (ze stosunku hipoteki).
Ponieważ hipoteka obciąża całą nieruchomość, to wierzyciel nie będzie najpierw dochodził zaspokojenia najpierw z udziału dłużnika osobistego, a potem dopiero z udziału dłużnika tylko rzeczowego (Pana). Wierzyciel będzie dochodził zaspokojenia z całej nieruchomości.