Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Hipoteka na nieruchomości jest ustanawiana w celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na jej podstawie (hipoteki) wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.
Zgodnie z art. 49 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Wierzytelność wygasa m.in. z momentem zapłaty kwoty zabezpieczonej hipoteką (chodzi więc o samą wierzytelność, bez kosztów wpisu hipoteki). Na podstawie art. 100 w/w ustawy, w razie wygaśnięcia hipoteki wierzyciel obowiązany jest dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.
Jak więc wynika z powyższego, jeżeli komornik wyegzekwował kwotę zabezpieczoną hipoteką, wierzyciel nie ma prawa sprzeciwić się wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. Koszty ustanowienia hipoteki nie stanowią wierzytelności przez nią zabezpieczonej, ale można je zaliczyć do kosztów postępowania egzekucyjnego (tak np. SN w uzasadnieniu Uchwały Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 15 stycznia 1973 r. III CZP 96/72, OSNCP 1973/9 poz. 146) i na tej podstawie egzekwować opłatę z tytułu wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika.