Inne domy w zabudowie bliźniaczej
Pytanie:
"Właśnie zaczynam budowę domu w granicy mojej działki i jako, że działka jest wąska i ma jedynie 11 metrów szerokości, jest to pół bliźniaka (taka zabudowa jest dopuszczona przez plan zagospodarowania przestrzennego dla dwóch działek sąsiadujących - obie mają po 11 metrów szerokości). Sąsiad na razie nie buduje, bo nie ma na to pieniędzy, ale powstał problem tego typu, że mój dom nie za bardzo mu się podoba, ponieważ w bryle nie ma garażu, a jemu właśnie na garażu zależy najbardziej i w przyszłości chciałby wybudować inną połówkę swojego bliźniaka. Czy z prawnego punktu widzenia jest taka możliwość, aby domy przylegające do siebie ścianami (w tej sytuacji) różniły się wyglądem (chodzi o inny projekt, a nie np. kolor elewacji, czy inne krycie dachu)? "
Odpowiedź prawnika: Inne domy w zabudowie bliźniaczej
W tej kwestii należy odwołać się przede wszystkim do postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w jego treści nie ma bardziej konkretnych, rozstrzygających powyższą kwestię uregulowań, to budowa domu z garażem jest dopuszczalna. Założenie bowiem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zabudowy szeregowej czy bliźniaczej na danym terenie nie oznacza, że zabudowa ta (poszczególne domy) ma być identyczna. Warto też w przedstawionej sprawie przytoczyć orzeczenie SN z dnia 6 października 2000 r., sygn. akt IV CKN 123/2000, zgodnie z którym usytuowanie garażu „blaszaka” na części działki, za domem (w zabudowie szeregowej), do której jest tylko dostęp pieszy, w sytuacji gdy wnioskodawczyni może we własnym zakresie rozwiązać potrzeby związane z garażowaniem przystosowując pomieszczenie w istniejącym budynku lub tworząc garaż od strony drogi publicznej, nie uzasadnia żądania ustanowienia drogi koniecznej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?