Inspektor nadzoru inwestorskiego

Pytanie:

Moja firma (państwowy zakład budżetowy) podjęła inwestycję budowlaną. W związku z tym zobowiązaliśmy się w umowie z wykonawcą na powołanie z naszej strony inspektora nadzoru budowlanego. Jak ustalić wartość wynagrodzenia takiego inspektora nadzoru? Czy jest to jakiś procent od wartości podjętej umowy o roboty budowlane?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Inwestor nie ma żadnych możliwości, by powołać inspektora nadzoru budowlanego. Inspektor nadzoru budowlanego jest pracownikiem powiatowego (lub wojewódzkiego) inspektoratu budowlanego. Wykonuje on zadania administracyjne leżące w kompetencji tego organu. Natomiast inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego. Jest on jednym z uczestników procesu budowlanego. Inspektorem nadzoru inwestorskiego może być wyłącznie osoba mająca wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju i stopnia skomplikowania podejmowanej działalności, potwierdzone uzyskanymi uprawnieniami budowlanymi. Wynagrodzenie takiej osoby zależy od indywidualnych ustaleń między nim a inwestorem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?

  Czy dla kogokolwiek z nas ma znaczenie kto to jest i jakie ma uprawnienia uczestnik procesu budowlanego? Oczywiście, że tak! Przecież to właśnie te podmioty są odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie (...)

 • Katastrofa budowlana

  Katastrofa w znaczeniu potocznym języka polskiego to wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne. (...)

 • Nadzór nad funkcjonowaniem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przedłożony przez ministra zdrowia. Zakłada on, że nadzór nad funkcjonowaniem organów (...)

 • Państwowa Inspekcja Sanitarna ma działać lepiej

  Nadzór nad funkcjonowaniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) będzie sprawniejszy i bardziej kompleksowy - zakłada projekt rządowy.

 • Zmiana ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy

  Zmiana ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy ma w założeniu służyć zapewnieniu przejrzystości w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez członków rodziny inspektorów pracy, (...)

NA SKÓTY