Jednomyślność na zgromadzeniu wspólników
Pytanie:
"W umowie spółki z o.o. istnieje punkt mówiący, że "uchwały dotyczące powołania lub odwołania zarządu i udzielenia absolutorium wymagają jednomyślności wspólników". Czy taki zapis oznacza jednomyślność wszystkich wspólników, czy tylko obecnych na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników? "
Odpowiedź prawnika: Jednomyślność na zgromadzeniu wspólników
Jeśli w umowie spółki nie znajdują się dodatkowe zapisy wymagające dla ważności zgromadzenia odpowiedniego quorum wówczas dla ważności uchwały wystarczy, aby podjęta ona została jednomyślnie przez wszystkich obecnych na Zwyczajnym Zgromadzeniu udziałowców (wspólników). Kodeks wyznacza bowiem generalną zasadę, że ważność zgromadzenia wspólników i co za tym idzie podjętych uchwał nie jest uzależniona od wartości kapitału zakładowego, który ma być reprezentowany na zgromadzeniu. Jeżeli jednak przedmiotowa umowa spółki dla ważności zgromadzenia wymaga obecności wspólników, którzy reprezentują określoną wielkość kapitału zakładowego wówczas niezastosowanie się do takiego postanowienia będzie skutkowało niemożnością podjęcia ważnej uchwały.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?