Jednomyślność na zgromadzeniu wspólników

Pytanie klienta:

""W umowie spółki z o.o. istnieje punkt mówiący, że "uchwały dotyczące powołania lub odwołania zarządu i udzielenia absolutorium wymagają jednomyślności wspólników". Czy taki zapis oznacza jednomyślność wszystkich wspólników, czy tylko obecnych na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników? ""

Odpowiedź prawnika:

Jeśli w umowie spółki nie znajdują się dodatkowe zapisy wymagające dla ważności zgromadzenia odpowiedniego quorum wówczas dla ważności uchwały wystarczy, aby podjęta ona została jednomyślnie przez wszystkich obecnych na Zwyczajnym Zgromadzeniu udziałowców (wspólników). Kodeks wyznacza bowiem generalną zasadę, że ważność zgromadzenia wspólników i co za tym idzie podjętych uchwał nie jest uzależniona od wartości kapitału zakładowego, który ma być reprezentowany na zgromadzeniu. Jeżeli jednak przedmiotowa umowa spółki dla ważności zgromadzenia wymaga obecności wspólników, którzy reprezentują określoną wielkość kapitału zakładowego wówczas niezastosowanie się do takiego postanowienia będzie skutkowało niemożnością podjęcia ważnej uchwały.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.