Kadencja rady nadzorczej

Pytanie:

"Aktem założycielskim w m-cu wrześniu 2000 roku zawiązana została spółka z o.o. Aktem notarialnym z tego dnia jedyny wspólnik ustanowił zarząd i powołał radę nadzorczą tej spółki pierwszej kadencji. Zgodnie z aktem założycielskim kadencja rady wynosi trzy lata. Spółka została zarejestrowana 30.11.2000r. a faktyczną działalność rozpoczęła 1.1.2001 roku. Kiedy kończy się pierwsza kadencja rady nadzorczej tej spółki (w miedzyczasie były zmiany osobowe - odwołanie i powołanie części składu)? Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników tej spółki za rok obrotowy 2002 odbyło się 25.04.2003r. Czy w tej materii zastosowanie mają przepisy kodeksu handlowego czy też k.s.h.?"

Odpowiedź prawnika: Kadencja rady nadzorczej

Zgodnie z art. 615 par. 2 kodeksu spółek handowych, termin wygaśnięcia mandatu członka organu spółki kapitałowej, który rozpoczął się przed wejściem w życie kodeksu spółek handlowych, ocenia się według przepisów dotychczasowych, czyli według kodeksu handlowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że rada nadzorcza została powołana jeszcze w 2000 r. W tym też roku została zarejestrowana spółka. Od tego roku należy więc liczyć okres kadencji członków rady nadzorczej. Nie liczy się czas rozpoczęcia faktycznej działalności spółki. Co do zasady, kadencja członków rady nazorczej wynosi 1 rok. Umowa spólki może jednak przewidywac dłuższy okres kadencji. Tak też było w analizowanym przypadku. Należy dodać, że okres kadencji liczy się osobno dla każdego członka rady. Jeżeli jednak umowa spółki przewiduje, że członków rady powołuje się na okres wspólnej kadencji, mandat członka rady powołanego przed upływem kadencji rady (tak było w analizowanym przypadku - dokonywano zmian osobowych w składzie rady), jego mandat wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków rady, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Tak więc kadencja członków rady nadzorczej upłynie z chwilą zatwierdzenia na zgromadzeniu wspólników sprawozania finnasowego za rok obrotowy 2003.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika