Kamery w miejscu pracy
Pytanie:
"Jestem właścicielem firmy i chciałbym zamontować kamery w biurze i magazynach, żeby kontrolować pracę pracowników. Czy pracownicy muszą coś podpisać, żebym był chroniony?"
Odpowiedź prawnika: Kamery w miejscu pracy
Możliwość kontrolowania pracowników za pomocą umieszczonych w miejscu pracy kamer nie został szczegółowo uregulowany w prawie pracy. Nie zostały też określone warunki dopuszczalności stosowania tego rodzaju urządzeń. Kwestię tę należy więc rozpatrzyć na podstawie przepisów ogólnych kodeksu pracy. Zgodnie z art. 11[1] kp pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Przepis ten nie zawiera katalogu dóbr osobistych pracownika, dlatego na podstawie art. 300 kp można posiłkowo stosować art. 23 kc zawierającego katalog dóbr osobistych podlegających ochronie. Katalog ten nie ma charakteru wyczerpującego, więc wszelkie postacie dóbr osobistych podlegają ochronie. Dokonywanie nagrania pracownika bez uprzedzenia go o tym fakcie może stanowić naruszenie jego dóbr osobistych. Aby zabezpieczyć się przed zarzutem naruszenia dóbr osobistych pracodawca powinien poinformować pracownika o umieszczeniu w miejscu pracy kamer oraz o fakcie zapisu obrazu i dźwięku z miejsca umieszczenia kamer. W celach dowodowych dokonania obowiązku informacyjnego proponujemy przedłożenie pracownikowi na piśmie informacji o umieszczeniu w miejscu pracy kamer rejestrujących obraz i dźwięk celem złożenia podpisu pod tą informacją.
Warto tu zwrócić także uwagę na dwie kwestie. W przypadku nagrywania pracowników należy zapewnić należyte bezpieczeństwo zapisom obrazu, aby nie miały do nich dostępu osoby nieuprawnione. Z drugiej strony kwestią wymagającą zastanowienia jest cel monitoringu pracowników. Otóż czasami wskazuje się, iż uzasadnionym będzie monitoring wprowadzony ze względu na, przykładowo, częste kradzieże, natomiast wątpliwości może budzić zainstalowanie kamer w celu monitorowania wykonywania obowiązków przez pracowników. Podkreśla się bowiem, iż istnieją inne skuteczne sposoby kontrolowania pracy pracowników i w takim przypadku (nawet po poinformowaniu pracowników) może dojść do naruszenia prywatności pracowników. Powyższe rozważania nie zostały jednak jednoznacznie rozstrzygnięte.
Jeżeli pracodawca zobowiązany jest do wydania regulaminu pracy, uzasadnione wydaje się umieszczenie w regulaminie pracy odpowiedniego zapisu o sprawowaniu przez pracodawcę nadzoru pracowników za pomocą kamer rejestrujących obraz i dźwięk. Jednakże umieszczenie w regulaminie pracy informacji o nadzorze kamerami nie zwalnia pracodawcy z obowiązku indywidualnego poinformowania pracowników o umieszczonych w miejscu pracy kamerach rejestrujących obraz i dźwięk.
Pozostaje jeszcze kwestia miejsca zamontowania kamery. Nie budzi większych wątpliwości dopuszczalność zamontowania kamery w miejscu świadczenia pracy przez pracownika. Wątpliwości budzi natomiast umieszczenie kamery w miejscu odpoczynku pracownika, bądź w miejscu spożywania posiłków. Pracodawca umieszczający kamery w tych miejscach może narazić się na zarzut naruszenia prawa pracownika do prywatności. Dlatego kamery powinny zostać umieszczone w takich miejscach w jakich ich umieszczenie jest uzasadnione (np. wejście na teren zakładu pracy, hala fabryczna, magazyn, biura).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?