Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wyrażenie, o które Pani pyta oznacza tylko fakt, ze jeśli dana osoba, której zgon stwierdzono nie posiada aktu urodzenia (z różnych przyczyn – zaginięcie dokumentów w USC) wtedy ustalenie daty urodzenia może się odbyć na podstawie innych dokumentów np. paszportu. W tym przypadku doszło jednak już do wpisania w akcie zgonu niewłaściwej daty urodzenia. Akt zgonu powinien być sprostowany, jeśli wynika jednoznacznie, że nie zawiera danych zgodnych ze stanem faktycznym. Jeśli przedstawi Pani akt urodzenia, który zawierał będzie inną datę urodzenia od tej, która widnieje na akcie zgonu, wtedy USC będzie zobowiązany do dokonania sprostowania.
Pociągnięcie natomiast do odpowiedzialności lekarza, który taką kartę zgonu wystawił i stwierdzenie, że zawiera nieprawdziwe dane, które lekarz potwierdził może nastąpić w postępowaniu karnym. Jednak lekarz nie dopuszcza się popełnienia przestępstwa z tego tylko tytułu, że wpisał dane nieprawdziwe do karty zgonu nie wiedząc o ich nieprawdziwości. Powyższa możliwość zależy więc od konkretnej sytuacji. Przepisy nie przewidują możliwości sprostowania karty zgonu. Natomiast jest możliwe sprostowanie aktu zgonu. Zatem jeśli posiada pani akt urodzenia zmarłej wtedy nie ma podstaw kwestionowania przez USC, że akt zgonu jest właściwy – zgodny z rzeczywistym stanem rzeczy.
Akt stanu cywilnego, który został błędnie lub nieściśle zredagowany podlega sprostowaniu w sądzie -wydział cywilny- w postępowaniu nieprocesowym. W sprawach sprostowania orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Akt stanu cywilnego zawierający oczywisty błąd pisarski podlega sprostowaniu w urzędzie stanu cywilnego.
Wymagane dokumenty:
-
wniosek o sprostowanie aktu,
-
odpis zupełny aktu małżeństwa lub aktu urodzenia /w zależności od stanu cywilnego osoby zmarłej.