Kaucja przy umowie najmu - rozliczenia
Pytanie:
"Czy wynajęcie sprzątającej do mycia okien, pastowania, polerowania podłóg może być rozliczane z pobranej wcześniej kaucji za wynajęcie mieszkania? Czy można z kaucji rozliczać odnawianie prawidłowo używanych przez najemcę rzeczy, np. wanny?"
Odpowiedź prawnika: Kaucja przy umowie najmu - rozliczenia
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zdefiniować pojęcie kaucji. Zgodnie z ustawą o najmie lokali wynajmujący ma prawo pobrać od najemcy kaucję zabezpieczającą pokrycie należności wynikających z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja spełnia zatem funkcję zabezpieczającą i podlega rozliczeniu z momentem ustania stosunku najmu, zapewnia wynajmującemu pokrycie ewentualnych szkód powstałych w wynajmowanej rzeczy, a także pokrycie powstałych zobowiązań nie uregulowanych przez najemcę w trakcie trwania najmu. Wynika więc z tego, iż bieżące utrzymywanie przedmiotu najmu i wynikające z tego należności wynajmujący nie mogą być potrącane z kaucji wpłaconej przez najemcę bez jego zgody. Jeżeli najemca wyrazi na to zgodę wówczas nie ma przeszkód do takiej formy regulowania zobowiązań. Wynajmujący nie ma również prawa potrącać z kaucji kwot związanych z odnawianiem prawidłowo używanego wyposażenia lokalu. Związane jest z faktem, iż wszystkie przedmioty charakteryzują się określoną trwałości i mają określony stopień eksploatacji i trudno dodatkowo obciążać tymi kosztami najemcę, który płaci już wynajmującemu czynsz, który obejmuje również zużycie poszczególnych przedmiotów stanowiących wyposażenie lokalu. Również w tej sytuacji zgoda najemcy na umożliwia potrącenie wynajmującemu wspomnianych kosztów eksploatacyjnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?