Kłamstwo świadka a odebranie władzy rodzicielskiej
Pytanie:
"Żona wyprowadziła się do swojej matki i chce rozwodu. Czy w ekstremalnym przypadku (np. fałszywe zeznanie świadków) sąd może mi odebrać prawa rodzicielskie? "
Odpowiedź prawnika: Kłamstwo świadka a odebranie władzy rodzicielskiej
W przypadku składania fałszywych zeznań przez świadków, mogą oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 233 kodeksu karnego. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu, tzn. aby zostało wszczęte postępowania przeciwko osobie zeznającej nieprawdę, niezbędne jest zawiadomienie do prokuratury i w dalszym ciągu sprawa będzie toczyła się już z inicjatywy prokuratury. Przedmiotowe zawiadomienia wnosi strona lub osoba, której prawa zostały naruszone, sąd nie jest obowiązany do składania niniejszego zawiadomienia. W postępowaniu przed sądem obowiązuje zasada równości stron, stąd udział Pański w niniejszej sprawie nie może być bierny. Będzie Pan miał możliwość wypowiedzenia się co do zeznań świadków oraz wszelkich innych dowodów i będzie Pan zobowiązany udowodnić ich niezgodność ze stanem faktycznym.
Kwestię odebrania władzy rodzicielskiej, tj. kiedy i na jakich zasadach można pozbawić władzy rodzicielskiej opisuje artykuł zatytułowany: „Pozbawienie i ograniczenia władzy rodzicielskiej”
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?