Klauzula wykonalności przeciwko spółce z o.o.
Pytanie:
"Czy wnosząc do sądu wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności w sprawie, w której pozwanym była spółka z o.o., należy wniesc jeden wniosek, czy osobno w stosunku do każdego wspólnika? Czy jest jakiś określony termin, w którym sąd powinien wydać klauzulę?"
Odpowiedź prawnika: Klauzula wykonalności przeciwko spółce z o.o.
Podmiotami stosunków cywilnoprawnych mogą być osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność do zaciagania zobowiązań i występowania przed sądem. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do kategorii osób prawnych, o czym przesądzają postanowienia kodeksu spółek handlowych. Sama zatem spółka z o.o. jest podmiotem całkowicie odrębnym od wspólników tej spółki, posiada ona bowiem swe organy, majątek i jest zdolna do występowania w obrocie. Skoro spółka z o.o. była stroną postępowania sądowego, w wyniku którego zostało wydane orzeczenie, przeciwko niej, a nie wspólnikom będzie wydana klauzula wykonalności.
Gdy chodzi zaś o drugie z pytań, stosownie do treści art. 7811 kodeksu postępowania cywilnego, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak, niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Warto jednak pamiętać, iż termin na rozpoznanie wniosku nie musi być równoznaczny z momentem, w którym określony podmiot uzyska tytuł wykonawczy (czyli wyrok z klauzulą) - potrzebny jest jeszcze czas na czynności administracyjne sądu, w tym doręczenie wnioskodawcy tytułu wykonawczego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?