Klub sportowy - forma działalności

Pytanie:

"Chcę założyć bokserski klub sportowy. Załozenia mam takie, że za opłatą będą prowadzone treningi osób chętnych. Będę zatrudniał na umowę zlecenie trenerów. Pieniądze na klub wyłożę ja, będę otrzymywał z treningów, jak i od sponsorów. Czy muszę załozyć działalność w formie Stowarzyszenia na pełnej księgowości, czy mogę założyć zwykłą firmę jednoosobową na PKPiR? Czy działalność sportowa jest zwolniona z VAT?"

Odpowiedź prawnika: Klub sportowy - forma działalności

Klub sportowy, zwłaszcza prowadzony w celu osiągnięcia zysku, może być prowadzony w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, z księgowością opartą o podatkową księgę przychodów i rozchodów (do limitu przychodów 1.200.000 euro).

Usługi związane z rekreacją i sportem mogą co do zasady korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (VAT), jako wymienione z załączniku 4 do ustawy o VAT (poz. 11), z tym że zwolnienie dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Zatem, jeśli klub sportowy będzie prowadzony w formie działalności gospodarczej, której celem w każdym przypadku jest dążenie do zysku, zwolnienie przedmiotowe z VAT nie będzie przysługiwało. Ewentualnie podatnik może rozważyć skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego (do wysokości sprzedaży opodatkowanej 50.000 zł).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • martapik 2012-10-31 06:16:45

    jak otworzyć klub bokserski?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika