Kolejność przesłuchań w postępowaniu nieprocesowym
Pytanie:
"Toczy się postępowanie o zasiedzenie. Jest dwóch wnioskodawców i dziesięciu uczestników. Wnioskodawcy i uczestnicy powołali świadków. Jak powinna być kolejność przesłuchań? W jakim charakterze są przesłuchiwani uczestnicy, w charakterze strony czy świadka? Czy dopuszczalne jest przesłuchiwanie najpierw uczestników, a dopiero później świadków? Czy decydują o tym jakieś przepisy, czy też kolejność i charakter przesłuchań zależy wyłącznie od sądu? "
Odpowiedź prawnika: Kolejność przesłuchań w postępowaniu nieprocesowym
Tym samym, dowód z przesłuchania uczestników, zgodnie z art. 299 w zw. z art. 13 §2 k.p.c., powinien być zarządzony dopiero jeżeli pozostały nie wyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy z powodu braku środków dowodowych lub mimo ich wyczerpania. Ponieważ do tego dowodu stosuje się odpowiednio przepisy o świadkach (art. 304 k.p.c.), kolejność przesłuchania oznaczy przewodniczący składu sędziowskiego (art. 264 k.p.c.). Jeżeli skład jest jednoosobowy, funkcje przewodniczącego sprawuje orzekający sędzia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?