Końcowe zaznajominie się z aktami sprawy

Pytanie:

"Czy zaznajomienie końcowe z materiałem postępowania przygotowawczego jest obligatoryjne? Jakie są skutki dla podejrzanego, jeżeli policja czy też prokuratura tego nie wykonała?"

Odpowiedź prawnika: Końcowe zaznajominie się z aktami sprawy

Zgodnie z art. 300 kodeksu postępowania karnego przed pierwszym przesłuchaniem należy pouczyć podejrzanego o jego uprawnieniach: do składania wyjaśnień, do odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na pytania, do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia, do korzystania z pomocy obrońcy, do końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania. Końcowe zaznajomienie się z materiałami nie jest obowiązkowe. Do końcowego zaznajomienia dochodzi wyłącznie na żądanie podejrzanego zgłoszone do czasu zamknięcia postępowania przygotowawczego. Zazwyczaj takie żądanie zgłasza się przy pierwszym przesłuchaniu. Jeśli było zgłoszone, a strona nie zapoznała się z materiałami, to może po złożeniu aktu oskarżenia wnioskować do sądu o umożliwienie zapoznania się z aktami. Sąd takiemu żądaniu nie odmówi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika