Konflikt interesów adwokata

Pytanie:

"Czy w wypadku, gdy urząd miejski obsługuje adwokacka spółka partnerska reprezentowana przez jednego ze wspólników spółki, wspólnik ten może być pełnomocnikiem i reprezentantem jednej ze stron (głównych najemców lokalu komunalnego) w sporze dotyczącym podziału mieszkania komunalnego należącego do tejże gminy? Czy inny ze wspólników wspomnianej spółki albo żona jednego z jej wspólników, która także jest wspólnikiem spółki partnerskiej, mogą reprezentować przed sądem jedną ze stron w tym sporze?"

Odpowiedź prawnika: Konflikt interesów adwokata

Zasady etyki zawodowej adwokatów, podobnie jak w przypadku radców prawnych, stoją na straży przeciwdziałania konfliktowi interesów, który może pojawić się w trakcie świadczenia przez nich pomocy prawnej. W opisanej sytuacji, kiedy przed sądem trwa spór między najemcami lokalu, którego właścicielem jest gmina reprezentowana w sferze pomocy prawnej przez spółkę partnerską, której wspólnikami są adwokaci, nie ma realnej możliwości, aby jeden ze wspólników tej spółki reprezentował także jedną za stron bez powstania na tym tle konfliktu interesów. Do wszelkiego rodzaju sytuacji, w których taki konflikt może się pojawić, należy podchodzić z dużą ostrożnością. Nawet, gdyby przepisy obowiązującego prawa określonych kwestii nie regulowały, wiążąca pozostaje istota wykonywanego zawodu i związane z nią reguły. Nie ma mowy o zasadach rzetelności w sytuacji, gdyby adwokat w przedmiotowym sporze związany był de facto z dwoma stronami (podmiotami) zainteresowanymi w jej rozstrzygnięciu. Reguła ta dotyczy zarówno wspólnika spółki partnerskiej, która zajmuje się obsługa prawną właściciela lokalu, jak i żony jednego ze wspólników, nota bene będącej także wspólnikiem tej spółki.

Znajduje to w sposób pośredni odzwierciedlenie w zasadach etyki adwokackiej i godności zawodu adwokata, które zostały uchwalone w drodze uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej. W myśl par. 22, adwokatowi nie wolno podjąć się prowadzenia sprawy ani udzielić pomocy prawnej, jeżeli udzielił wcześniej pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie lub w sprawie z nią związanej, brał udział w tej sprawie wykonując funkcję publiczną, osoba, przeciwko której ma prowadzić sprawę jest jego klientem, choćby w innej sprawie, adwokat, będący dla niego osobą bliską, prowadzi sprawę lub udzielił on już pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie, czy w sprawie z nią związanej. Adwokat, który złożył w danej sprawie zeznanie w charakterze świadka, nie może w niej występować jako pełnomocnik lub obrońca. Paragraf 46 stanowi dalej, że adwokat nie może reprezentować klientów, których interesy są sprzeczne, chociażby ci klienci na to się godzili. W razie ujawnienia się sprzeczności w toku postępowania, adwokat obowiązany jest wypowiedzieć pełnomocnictwo tym klientom, których interesy są sprzeczne. Wydaje się oczywistym, iż w opisywanej sprawie spreczność interesów podmiotów zainteresowanych jej rozstrzygnieciem może sie pojawić. Skoro tak, należy w zupełności wykluczyć możliwość reprezentowania jednej ze stron sporu przez wspólnika spółki partnerskiej świadczącej pomoc prawną właścicielowi lokalu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika