Konsekwencje naruszenia prawa autorskiego

Pytanie:

Jakie konsekwencje są za naruszenie prawa autorskiego przy ochronie wzoru przemysłowego ( w zakresie produkcji mebli)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ponieważ ochrona takiego wzoru może być rozciągnięta nawet na 25 lat, wówczas pojawia się możliwość, że wzór, jako później zarejestrowany, wchodzi w zakres prawa ochronnego do wzoru zarejestrowanego wcześniej. Wówczas firma ta może zakazać nie tylko naśladownictwa, ale również wszelkich innych form używania wzoru, w szczególności wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używanie produktu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowania lub składowania takiego produktu w tych celach. Wówczas naruszenie będzie o wiele dalej idące, a więc także pańska odpowiedzialność będzie większa (zwłaszcza odszkodowawcza).
W tym wypadku należy jednak przypomnieć, że zakres ochrony przyznany na zasadach wzoru wspólnotowego obejmuje każdy wzór, który nie wywołuje u poinformowanego użytkownika innego ogólnego wrażenia. Dla określenia zakresu ochrony należy wziąć pod uwagę stopień swobody twórcy przy opracowywaniu wzoru.

Przede wszystkim swoboda twórcza w zakresie produkcji mebli jest bardzo szeroka, nie jest to dziedzina, w której wzór produktu jest szczegółowo zdeterminowany jego funkcją, jak np. w wypadku łopat czy śrub. Stąd praktycznie wszystkie cechy stanowiące o charakterze obu wzorów przemysłowych mogą być dowolnie ukształtowane przez twórcę wzoru. Wobec tego będą one podlegały ocenie z punktu widzenia poinformowanego użytkownika.

Poinformowany użytkownik jest pewnym modelem, kształtowanym każdorazowo w zależności od produktu, w którym wzór jest zrealizowany. Jako taki nie posiada definicji legalnej (prawnej). Model ten stosuje sąd i to od jego interpretacji ostatecznie zależy, czy dane wzory zostaną uznane za odróżnialne przez „poinformowanego użytkownika".

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

roman

24.5.2011 2:23:26

Re: Konsekwencje naruszenia prawa autorskiego

czy znak słowny EURO 2012 to to samo co euro2012 ? Dzień Dobry Z rok mamy w Polsce Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Powstał medialny spór o znaki słowne w postaci : EURO 2012 , Poland Ukraine i Polska Ukraina , które zastrzegła UEFA w Urzędzie Patentowym Moje pytanie jest następujące: czy znaki słowne euro2012 , poland-ukraine,polandukraine,polska-ukraina,polskaukraina pisane jednym ciągiem , z małych liter i używane w nazwach domen , adresów poczty elektronicznej to to samo co znak słowny z dużych liter i ze spacją Jeżeli było by to to samo to wydaje mi się to bardzo monopolistyczne biorąc pod uwagę interesy UEFA , która owszem nzastrzegła te znaki słowne ale raczej do ochrony np przed producentami gadżetów z tymi nazwami Proszę mi wyjaśnić terminologię znaku słownego dla wyżej wymienionych znaków , gdyż w internecie nie znalazłem konkretów. Jestem pięćdziesieciolatkiem zs średnim wykształceniem i jest mi trochę głupio jak syn mnie pyta o interpretację w/w znaków słownych Z poważaniem Roman Sommer e-mail euro2012polska@op.pl


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: